Ireneusz Jeleń, menedżer ds. marketingu i szkoleń z firmy Hewalex
Inteligentne sterowanie pracą systemów HVAC nabiera coraz większego znaczenia z kilku powodów. Jednym z nich jest łączenie w jednym układzie kilku źródeł ciepła, np. kotła grzewczego, pompy ciepła i instalacji solarnej. Są to tzw. układy hybrydowe, gdzie tradycyjne urządzenia grzewcze współpracują z systemami wykorzystującymi energię odnawialną. Sterowniki tego rodzaju układów muszą na bieżąco analizować efektywność pracy takich urządzeń jak pompa ciepła, aby zdecydować, w którym momencie należy ją zastąpić pracą np. kotła grzewczego. Sterownik uwzględnia przy tym szereg kryteriów, zarówno stałych (np. wprowadzone do pamięci ceny paliw i energii), jak i zmiennych (temperatury powietrza zewnętrznego i wody grzewczej), a także szybkości zmian tych parametrów. Ta funkcja sterowania systemem HVAC pełni jedną z najważniejszych ról – zapewnia jak najniższe koszty jego eksploatacji poprzez optymalizację pracy i nastaw.
Oprócz wysokiego poziomu komfortu i bezpieczeństwa zdalny nadzór pracy systemu HVAC zapewnia także dostęp do bieżących komunikatów przesyłanych w razie niedomagań w jego pracy, czy też awarii. Dużą korzyścią dla użytkowników systemu HVAC, w połączeniu ze zdalnym nadzorem jego pracy, będzie możliwość korzystania z opieki serwisowej. Dając dostęp do systemu wykwalifikowanej firmie serwisowej, można korzystać z bieżących wskazówek fachowców, ale przede wszystkim liczyć na stały nadzór nad pracą systemu HVAC i szybką reakcję w razie problematycznych sytuacji.
Zastosowanie inteligentnego sterowania pracą systemów HVAC staje się standardem. Różny jest poziom zaawansowania tych rozwiązań. Co ważne, mają one wpływ na efektywność pracy urządzeń grzewczych (przy określaniu klasy efektywności).