Liquigas, włoska firma zajmująca się dystrybucją gazu LPG, przeprowadziła rozbudowę swojego biura w mieście Cremona. Do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń wybrała system Panasonic VRF zasilany gazem. Rozwiązanie zapewnia wysoką efektywność energetyczną niezależnie od temperatur zewnętrznych, a za sprawą inteligentnego sterownika pozwala zarządzać pracą jednostek zarówno z poziomu centrali, jak i przez samych użytkowników.
Planując rozbudowę biura, Liquigas kierowała się trzema kryteriami: efektywności kosztowej, efektywności energetycznej i komfortem pracowników. Firma oczekiwała systemu grzewczo-chłodzącego, który byłby niezawodny, energooszczędny i jednocześnie prosty w obsłudze. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań wybrano Panasonic ECO G, czyli system VRF zasilany gazem. O decyzji firmy przesądziły z jednej strony – możliwości w zakresie redukcji emisji CO2 i bardzo wysoka efektywność energetyczna, z drugiej – prosta obsługa oraz szerokie możliwości regulacji ustawień.
By zapewnić maksymalną wydajność systemu, w biurze w Cremonie zainstalowano dwie gazowe pompy ciepła (GHP), każdą o mocy 112 kW. Agregaty podłączono do jednostek wewnętrznych Panasonic typu Y2. Są to 4-kierunkowe modele przeznaczone do instalacji w sufitach kasetonowych o module 60×60 cm. Nie wymagają ingerencji w strukturę nośną sufitu, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w projektach modernizacyjnych. Ponadto w obiekcie zainstalowano trzy jednostki PACi Elite o mocy 5 kW należące do najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń tego typu na rynku.
Układ Panasonic GHP może pracować jednocześnie w trybie grzania i chłodzenia, szybko osiągając wymaganą moc. Co więcej, za sprawą systemu odzysku ciepła nie wymaga uruchomienia cyklu odszraniana i może w sposób ciągły dostarczać 100 proc. wydajności grzewczej, nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -20 stopni Celsjusza. Eliminuje zatem wady standardowych pomp zasilanych energią elektryczną, gdzie wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej maleje wydajność grzewcza urządzenia. Oprócz tego nadwyżka ciepła z silnika może zostać wykorzystana do produkcji gorącej wody użytkowej bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Zaletą systemów Panasonic GHP jest także ich niezawodność. Układ został tak zaprojektowany, by dostarczał co najmniej 50 proc. mocy, nawet w przypadku awarii lub wyłączenia jednego z agregatów w celu konserwacji. Jednocześnie jednostki mogą pracować od siebie zupełnie niezależnie (w trybie ogrzewania lub chłodzenia).
Szczególnym wymaganiem, które Liquigas postawił przed projektantami instalacji była możliwość zdalnego monitorowania systemu ogrzewania i chłodzenia. W tym celu wzbogacono go o inteligentny sterownik Panasonic CZ-256ESMC2, który pozwala zarządzać wszystkimi jednostkami wewnętrznymi za pośrednictwem Internetu. Możliwe jest zarówno sterowanie centralne z głównej siedziby firmy w Mediolanie, jak również sterowanie indywidualne. Dotykowy panel sterownika
CZ-256ESMC2 pozwala na szybką i prostą regulację temperatury w zależności od potrzeb pracowników. Jednocześnie, w celu optymalizacji kosztów związanych ze zużyciem energii, system pozwala określić, które funkcje sterowania są dostępne z poziomu użytkownika. Pozwala także zaprogramować ustawienia jednostek, na przykład na okres dni wolnych od pracy.
– Dzięki zaawansowanym i szerokim funkcjom sterowania, system Panasonic GHP zapewnia użytkownikom maksymalny komfort. W razie jakichkolwiek niedogodności pracownicy biura Liquigas mogą błyskawicznie dostosować pracę jednostek do swoich potrzeb – mówi Alessandra Ferrara, Regional Account Manager w Panasonic.
Więcej informacji na temat systemów klimatyzacji i ogrzewania Panasonic można znaleźć na stronie.
Źródło: Panasonic