Dzielnica Alza na peryferiach San Sebastian posiada charakterystyczną dla lat 60’ i 70’ zabudowę składającą się z identycznych wieżowców mieszkalnych. Jedna z tych wolnostojących „wież” przeszła kilka lat temu renowację zaprojektowaną przez architektów biura Amajic. Podwieszany, wentylowany system ociepleń połączony z tradycyjnym nadały elewacji budynku nowoczesny wygląd.
Kompleks mieszkalny w Paseo Larratxo składa się z pięciu, praktycznie identycznych, wieżowców zbudowanych na początku lat 70’. Parter zajmują pawilony usługowe i garaże, nad którymi znajduje się 13 pięter części mieszkalnej. Taki typ budynków – szybkich i tanich do zbudowania był odpowiedzią na ówczesną eksplozję demograficzną . Dzielnica Alza, z 4175 mieszkańcami na kilometr kwadratowy to jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic w mieście San Sebastian.
Jeden z pięciu budynków przeszedł renowację pod okiem projektantów
z biura architektonicznego Amajic. Głównym problemem starej czerwono – pomarańczowej elewacji były wystające elementy w okolicy okien oraz balustrad balkonów, które uległy największemu zniszczeniu. Zewnętrzne ściany nie posiadały izolacji, a wszystkie ubytki wewnątrz fasady były skutkiem pogarszających się problemów mostków termicznych. Skutkowało to gromadzeniu się skroplonej pary wodnej oraz pleśni w centralnej części ściany zewnętrznej.
Architekci szukali rozwiązania, które zniweluje nierówności murów i przede wszystkim podniesie wydajność energetyczną budynku. Podwieszany, wentylowany system ociepleń StoVentec R z bardzo gładką otynkowana powierzchnią oraz sprawdzony tradycyjny system StoTherm Classic idealnie spełniły te zadania. Dzięki regulowanej podkonstrukcji podwieszanego systemu elewacja budynku została wyrównana a tylna wentylacja umożliwiła odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku.
W miejscach, gdzie nie było konieczności stosowania elewacji wentylowanej, szczególnie we wsuniętych ścianach klatki schodowej i kuchni, architekci zastosowali klasyczny system ociepleń StoTherm Classic. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zredukować straty ciepła w budynku o 44,6 procent.