Do 17 lutego w warszawskiej Zachęcie można zobaczyć przekrojową wystawę Piotra Uklańskiego „Czterdzieści i Cztery”, 2012. Jej elementem jest instalacja Bez tytułu (Dance Floor), 2012 – pulsujący w rytm muzyki, ponadstumetrowy podświetlany parkiet taneczny. Opracowania technicznego obecnej odsłony dzieła, jego wyprodukowania oraz instalacji podjęła się firma OSRAM.
Bez tytułu (Dance Floor), 2012 – to interaktywna szklana posadzka pulsująca światłami w rytm tanecznej muzyki. Zwiedzający zostają skonfrontowani z przestrzenią, której atmosfera przypomina dyskotekę. Praca pokazywana była wcześniej w Guggenheim Museum (Nowy York) i Palazzo Grassi (Wenecja). Niezwykle dynamiczne efekty świetlne zapewnia system sterowania Traxon e:cue wykonany w standardzie DMX. Przyjęta technologia sterowania pozwala na uzyskanie ponad 16 milionów barw i odcieni światła z palety RGB. Dzięki analizatorowi dźwięku można zarządzać szybkością zmian oraz intensywnością efektów świetlnych. Na te parametry wpływają między innymi: chwilowa głośność sumaryczna, głośność poszczególnych tonów oraz takt rozbrzmiewającej w Zachęcie muzyki.
Cała instalacja zajmuje powierzchnię 110 m2 i składa się z 440 „kasetonów” wyposażonych w moduły LED RGB LINEARlight oraz drivery i zasilacze DMX OPTOTRONIC. Podłoga zbudowana jest z mobilnych modułów, dzięki czemu zarówno elementy konstrukcyjne, jak i cała instalacja będą wykorzystywane na kolejnych odsłonach wystawy. Kaseton składa się z aluminiowego korpusu i płyty podłogowej wykonanej z grubego hartowanego szkła. Testy kompletnego kasetonu wykazały wytrzymałość na nacisk 1400 kg.
„Bez tytułu (Dance Floor), 2012 – to przykład niestandardowego dzieła opracowanego i zrealizowanego kompleksowo przez firmę OSRAM – od projektu pojedynczego kasetonu poprzez prace nad uzyskaniem imponującego efektu świetlnego, aż po takie detale, jak technologia szybkiego montażu czy technika zasilania i sterowania kasetonów zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Dział techniczny musiał sprostać zarówno wizji artysty, jak i technologicznym wyzwaniom, które gwarantują niezapomniany efekt” – mówi Tomasz Czerski z działu Projects & Solutions firmy OSRAM, odpowiedzialny za stronę techniczną projektu w Zachęcie.
Piotr Uklański uważany jest za jednego z najbardziej znaczących polskich artystów współczesnych. Posługuje się różnymi środkami twórczymi, poza fotografią i filmem m.in. instalacją, wideo, performance. Obecnie w Zachęcie prezentowana jest pierwsza przekrojowa wystawa Piotra Uklańskiego w Polsce „Czterdzieści i cztery”, 2012, z takimi dziełami jak Bez tytułu (Dance Floor), 2012.