Badania nad poprawą efektywności systemów energetyki miejskiej i przemysłowej – to główne zadanie dla naukowców, którzy będą pracowali w warszawskim Heat-Tech Center. W środę porozumienie o utworzeniu centrum badawczego podpisały Dalkia, SPEC i Politechnika Warszawska.
Warszawskie Heat-Tech Center będzie jednym z pięciu tego typu ośrodków badawczych na świecie. Pozostałe znajdują się we Francji, Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych.
„To element szerszej współpracy polsko-francuskiej. Prace dotyczące energetyki, ciepła, przesyłu energii, zasobów wodnych, należą do priorytetowych badań Politechniki Warszawskiej. To wielkie pole do zagospodarowania” – powiedział w środę rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik.
Podpisane w środę porozumienie obejmuje badania na rzecz rozwoju technologii i technik, które mają poprawić efektywność energetyczną w systemach miejskich i przemysłowych, w szczególności przez opracowanie w wdrożenie inteligentnych sieci ciepłowniczych. Pierwsze projekty tego typu mają pojawić się za trzy lata.
Naukowcy pracujący w Heat-Tech Center będą również prowadzili badania nad poprawą systemów energetyki tak, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
W Heat-Tech Center będą pracowali specjaliści zatrudnieni do tej pory w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Ciepłownictwa, który dział przy SPEC. Jednak swoje miejsce zarówno w samym ośrodku i jednostkach organizacyjnych SPEC znajdą również doktoranci i studenci Politechniki Warszawskiej.
Jak wyjaśniał prof. Janusz Lewandowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, podpisana umowa z pozwoli na kształcenie na studiach doktoranckich przyszłych pracowników dla przedsiębiorstwa. „Współpraca z firmą pozwoli na przenoszenie wiedzy do praktyki” – dodał prof. Lewandowski.