W jakich miejscach/budynkach kolektory sprawdzą się najlepiej?
Hotele i zakłady przemysłowe w szczególności przemysł spożywczy. Czyli miejsca, w których występuje duże zapotrzebowanie na energię, a woda w postaci odpadu poprodukcyjnego stanowi znaczącą ilość i posiada stałą, wysoką temperaturę. Osiedla domków jednorodzinnych oraz bloki mieszkalne także doskonale nadają się do zainstalowania kolektorów membranowych.
Odzysk energii ze ścieków
Co daje odzysk energii ze ścieków w miejscu ich wytworzenia?
Ogromnym potencjałem technologii kolektorów membranowych jest możliwość odzysku energii z dowolnie zanieczyszczonej wody za pomocą pomp ciepła . Ścieki należy traktować również jako łatwą do odzyskania ,odnawialną energię. Bez względu na to czy mamy do czynienia z siecią miejską gdzie o temperatura wody wynosi. 15 st. C czy zakładem produkcyjnym w którym mamy do dyspozycji odpowiednio wyższe wartości sięgające nawet 25-35st.C . Idea jest prosta. Skoro dysponujemy źródłem ciepła o tak wysokiej temperaturze po co je marnować.
Ile energii można w ten sposób odzyskać?
Dzięki technologii kolektorów membranowych każdego 1 m3 można uzyskać dodatkowo 93 kWh energii z dowolnie zanieczyszczonej wody za pomocą pomp ciepła .
Skąd bierze się tak duża ilość energii ?
W odróżnieniu od tradycyjnych pomp ciepła czerpiących energię z obniżenia temperatury wody (tzw. przemiana jawna )technologia kolektorów membranowych czerpie dodatkową energię z zmiany stanu skupienia wody w lód (tzw. ciepło utajone).
Akumulatory chłodu (TES)
Co daje akumulacja chłodu?
Istnieje możliwość ograniczenia kosztów eksploatacji różnego typu budynków oraz instalacji poprzez zastosowanie akumulatorów chłodu. W czasie wysokich temperatur wytwornice wody lodowej działają w trybie bezpośrednim czyli np. od 10:00 do 17:00 zużywając ogromne ilości energii elektrycznej na cele klimatyzacyjne (lub cele procesu technologicznego). Posiadając akumulator chłodu wytwornice wody lodowej włączamy w nocy.
Chłód produkujemy do akumulatorów chłodu (magazynując energię w wyprodukowanym lodzie).
Co daje akumulacja chłodu?
Oprócz wielu zalet związanych z wydłużeniem żywotności instalacji klimatyzacji, możliwości pracy w nocy na niższej taryfie za energię elektryczną, podstawową zaletą zastosowania akumulatorów chłodu jest możliwość zagospodarowania tzw. energii odpadowej wytworzonej w tym procesie )np. w postaci cieplej wody).