Przyjęta przez Parlament Europejski Dyrektywa dotycząca zamówień publicznych rekomenduje stosowanie przy projektach publicznych technologii BIM, polegającej na modelowaniu budynków w wirtualnej przestrzeni. Zgodnie z nią wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane, aby do 2016 roku stworzyć system zachęcania, specyfikowania albo narzucania użycia procesów BIM w projektach budowlanych finansowanych publicznie. Z myślą o polskich projektantach instalacji technicznych firma Armacell wprowadziła nowe narzędzia do dodawania izolacji technicznych dla jednego z najbardziej popularnych programów dla platformy BIM – Autodesk Revit®.
Nakładka Armacell dla Autodesk Revit®
Przygotowana przez Armacell nakładka BIM jest dostępna w większości języków europejskich (użytkownicy krajowi automatycznie otrzymają dane w swoim języku) i działa na systemach Windows 7, Windows 10 oraz z wersjami Revit 2015, 2016 i 2017, 2018. i 2019.
Nakładka w dużym stopniu upraszcza projektowanie izolacji technicznych dla procesów BIM. Rozwiązanie firmy Armacell podpowiada użytkownikowi możliwe do wykorzystania systemy izolacyjne oraz konkretne typy izolacji. Wszystkie produkty są pogrupowane w kategoriach w zależności od zastosowania: ogrzewanie i instalacje sanitarne, klimatyzacja, chłodnictwo i wentylacja, instalacje solarne oraz izolacje akustyczne. W przyszłości planowane jest dodanie osobnej kategorii dla budynków z zielonymi certyfikatami. Korzystając z nakładki Armacell dla Autodesk Revit® projektant nie musi przechowywać na swoim dysku obszernych bibliotek w wersji rvt. Program po zaznaczeniu odcinka rury lub kanału każdorazowo generuje wybrany typ izolacji – nie trzeba już ręcznie dodawać grubości izolacji. Pozwala to oszczędzić czas oraz znacząco ograniczyć ilość przetrzymywanych na dysku bibliotek w plikach peryferyjnych. Dodatkowo firma Armacell wprowadziła szereg dodatków, które w jeszcze większym stopniu ułatwiają korzystanie z programu. Dla przykładu, narzędzie „BOM” daje możliwość sprawdzenia łącznej długości zastosowanych materiałów izolacyjnych Armacell i ułatwia projektantowi stworzenie specyfikacji produktowej. Z kolei opcja „Info” wyświetla szereg informacji technicznych na temat zaznaczonego w projekcie elementu izolacyjnego. Warto podkreślić, że korzystając z nakładki projektant dodaje do modelu budynku sparametryzowaną izolację, dostępną na rynku, a nie izolację generyczną, której jedynym parametrem jest grubość.
Obiekty BIM dla produktów Armacell – rurociągi do wody lodowej
Armacell przygotował biblioteki obiektów AF/Armaflex i Armaflex ACE Plus w formacie Revit dla rur stalowych według norm ASTM A106; ASTMA 335, EN-PN 10220 ze szwem oraz EN-PN 10220 bez szwu. Dla każdej średnicy zewnętrznej rury stalowej dobrano produkty w formie otulin, mat, zespołów wielowarstwowych, tak aby finalna grubość izolacji spełniała wymagania 100% lub 50% minimalnych grubości zawartych w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Obiekty Armaflex zdecydowanie ułatwiają projektowanie instalacji wody lodowej. Wybierając obiekt z biblioteki Armacell projektant ma pewność, że dobrał właściwie sparametryzowaną izolację na rurociągi wody lodowej, której grubość spełnia wymagania cieplne Warunków Technicznych.
Obiekty BIM dla produktów Armacell – kanały wentylacyjne
Dla kanałów wentylacyjnych firma Armacell przygotowała przykładowe obiekty dla każdej grubości maty AF/Armaflex oraz Armaflex ACE Plus. Stworzono również izolacje wielowarstwowe, tak aby uzyskać wymaganą przez WT grubość 80 mm (kanały prowadzone na zewnątrz). Dzięki temu projektowanie zostało znacznie usprawnione – projektant wybiera z biblioteki izolacji przykładowy kanał z interesującą go grubością, kopiuje obiekt i wstawia do swojego projektu. Obiekt o danej grubości może być użyty do izolacji dowolnego kanału wentylacyjnego w wykonywanym projekcie.
Podsumowanie
Nowe obiekty dla Autodesk Revit® przygotowane dla izolacji AF/Armaflex oraz Armaflex ACE Plus umożliwiają cyfrowe projektowanie izolacji technicznych na rurociągach wody lodowej spełniających wymagania polskich warunków technicznych (WT). Razem z nakładką firmy Armacell projektant otrzymuje narzędzia pozwalające na zaprojektowanie instalacji wody lodowej, wentylacji, instalacji sanitarnych, kanalizacyjnych zgodnie z polskimi WT. Korzyści wynikające ze stosowania procesu BIM to m.in. oszczędność kosztów, szybszy rozwój sektora budowlanego oraz lepszy wpływ na zrównoważone projektowanie.
Nakładkę i obiekty Armacell dla Autodesk Revit® można znaleźć na stronie internetowej producenta oraz na profilu Armacell na platformie Archispace.
Źródło: Armacell