7,5 mln euro wsparcia otrzymał projekt „Scalenano”, którego celem jest opracowanie wydajniejszych i bardziej opłacalnych ogniw fotowoltaicznych, realizowany przez ekspertów z Francji, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 10 mln euro.
Założeniem projektu „Scalenano” jest opracowanie i rozwój materiałów oraz procesów nanostrukturalnych na rzecz niskokosztowej i wysokowydajnej fotowoltaiki. Dofinansowanie otrzymał z Siódmego Programu Ramowego UE w ramach priorytetu energia.
Nad opracowaniem tańszych i wydajniejszych urządzeń oraz modułów fotowoltaicznych spełniających wymogi masowej produkcji, będzie pracować zespół składający się z instytutów badawczych, uniwersytetów i wiodących firm z różnych sektorów przemysłowych z Francji, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch, pod kierunkiem Katalońskiego Instytutu Badań Energetycznych w Hiszpanii.
Jest to jeden z największych projektów badawczo-rozwojowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja została zaplanowana na lata 2012-2015. Jak tłumaczą naukowcy z Uniwersytetu w Luksemburgu, prace nad wydajniejszymi panelami słonecznymi mogą zapewnić Europie czołowe miejsce w branży.
– Naszym głównym celem jest opracowanie niskokosztowej i wydajnej technologii ogniw słonecznych. Rosnąca konkurencyjność tej technologii spowoduje obniżenie kosztów dla wszystkich – tłumaczy dr Phillip Dale, z Laboratorium Fotowoltaiki Uniwersytetu w Luksemburgu.