Przedstawiamy dwie odsłony systemu DARIN w firmie ZOTT Polska Sp. z o.o., która od wielu już lat wytwarza najwyższej jakości produkty mleczne, doskonale rozpoznawalne na terenie całego kraju. Produkcja odbywa się w nowoczesnych zakładach w Opolu, Raciborzu oraz w Głogłowie koło Torunia, gdzie linie technologiczne pracują w trybie ciągłym. Wielkie hale wymagają oświetlenia, które musi spełniać rygorystyczne wymagania norm BHP, zapewniając odpowiedni poziom jasności na stanowiskach pracy i w ciągach komunikacyjnych.
Sterowanie lampami LED
Pierwsza instalacja inteligentnego systemu automatyki DARIN powstała w firmie ZOTT przed trzema laty. Projekt wymiany oświetlenia w części hal produkcyjnych realizowany był przez firmę LUXON Sp. z o.o. Stare oprawy wymieniono wówczas na nowoczesne lampy LED. Moduły sterujące DARIN, mające wielkość pudełka zapałek, zostały umieszczone w oprawach lamp jeszcze w fazie ich produkcji w firmie LUXON. W halach, pod sufitem rozprowadzono magistralę sterującą, która wykonana jest ze skrętki komputerowej ułożonej w dowolnej topologii. Po zamontowaniu opraw wpięto je w magistralę poprzez złącza RJ45, dołożono czujniki ruchu i skonfigurowano schematy działań systemu DARIN. Specyfika hali polega na tym, że do środka pomieszczenia wjeżdżają cysterny z mlekiem. Jest kilka stanowisk, inaczej oświetlanych w czasie gdy kierowca wysiada z kabiny, a inaczej jeśli trwa sprzątanie lub rozładunek. System DARIN rozróżnia potrzeby oświetleniowe, między innymi identyfikując, czy w pomieszczeniu znajduje się ciężarówka czy tylko osoba. Wszystkie lampy, a jest ich w tej przykładowej hali 42, zostały wirtualnie podzielone na sekcje. Każda lampa może należeć do kilku sekcji, a schematy działań pozwalają na ustawianie różnych natężeń oświetlenia. Pomiar jasności i sygnały z barier podczerwieni użyte w schematach działań sprawiają, że lampy zapalają się tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba oraz z taką mocą jaka zapewni uzyskanie wymaganej przepisami jasności.
Cała instalacja sterująca, oprócz elementów rozproszonych czyli modułów DARIN w oprawach lamp, to Jednostka Centralna wielkości książki oraz zasilacze – wszystko umieszczone w niedużej rozdzielnicy elektrycznej. Zastosowano moduły sterujące DARIN DL03, z których każdy pozwala na niezależne sterowanie dwoma lampami o mocy 59 W.
Sterowanie lampami jarzeniowymi
Zachęceni dobrymi doświadczeniami z systemem DARIN inżynierowie utrzymania ruchu postanowili sprawdzić oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przy zastosowaniu samej automatyki – bez wymiany opraw oświetleniowych. Projekt zakładał sterowanie oświetleniem jednej z hal magazynowych, gdzie rozmieszczono 40 lamp jarzeniowych. Zużycie energii w tej grupie odbiorników było opomiarowane i wynosiło 4,16 kWh dziennie. System DARIN podłączono do tej samej Jednostki Centralnej, która już działała od niemal 3 lat – wydzielono po prostu kolejną magistralę. Do niej podłączono 14 modułów DARIN TR04, które sterują wszystkimi 40 lampami.
W lampach jarzeniowych, w przeciwieństwie do LEDowych, nie ma możliwości sterowania ich jasnością, a jedynie trybem pracy włącz/wyłącz. Oprawy podzielono wirtualnie na sekcje włączane czujnikami ruchu, reagującymi na wjazd w strefę wózków widłowych lub wejście pracownika.
Po miesiącu użytkowania systemu DARIN przeprowadzono analizę zużycia energii elektrycznej. Teoretycznie zakładano, że wystąpią oszczędności powyżej 50%. Pomiary wykazały, że zużycie energii elektrycznej obniżyło się do poziomu 1,75 kWh na dobę, czyli o 58%.
Tak zachęcające wyniki spowodowały podjęcie szybkiej decyzji o zastosowaniu systemu DARIN w pozostałych czterech magazynach firmy ZOTT. Instalacja została zaprojektowana, wykonana i skonfigurowana w ciągu jednego miesiąca. Podłączono następną Jednostkę Centralną i 4 magistrale obsługujące kolejne magazyny.
Czas zwrotu z inwestycji polegającej na zastosowaniu systemu DARIN do sterowania istniejącymi oprawami oświetleniowymi (bez ich wymiany) nie przekracza dwóch lat, a czas realizacji może się zamknąć nawet w jednym tygodniu!
Dlaczego DARIN?
System DARIN steruje wieloma rodzajami opraw oświetleniowych, jest elastyczny w zakresie mocy opraw i ma niskie zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne. Do komunikacji wykorzystywany jest protokół RS485, który jest dobrze sprawdzony w zastosowaniach przemysłowych.
System inteligentny DARIN pozwala na sterowanie wieloma urządzeniami, np. bramami garażowymi, ogrzewaniem, wentylatorami, pompami, roletami – a wszystko to za pomocą oprogramowania bardzo przyjaznego użytkownikowi. Konfiguracja systemu jest naprawdę łatwa i daje możliwości dopasowania schematów działań do wielu warunków, a jeden schemat może realizować proste polecenie lub też akcję złożoną z całej sekwencji zdarzeń.
Więcej informacji na temat systemu DARIN znajduje się na stronie www.darin.pl.
Zapraszamy do lektury, kontaktu i współpracy!