4 września 2014 r. w Gdańsku, w dzielnicy Osowa, odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego domu hybrydowego, zasilanego energią odnawialną, zrealizowanego w standardzie Multi-Comfort grupySaint-Gobain. Jego budowa trwała 11 miesięcy. Spotkanie poprowadziła ambasadorka projektu Multi-Comfort – Agnieszka Maciąg.
Na ceremonii obecny był Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Zbigniew Szpak. KAPE opracowała standardy budowy energooszczędnych domów jednorodzinnych. Stosując je w swoich inwestycjach, można otrzymać dofinansowanie na budowę z NFOŚiGW. Dom hybrydowy został opracowany zgodnie z wytycznymi KAPE.
Przy realizacji budowy wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym koszty utrzymania domu mogą być niższe nawet o 40% w porównaniu do budynków budowanych tradycyjnie. Dom wyposażony jest w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Jest on nie tylko energooszczędny i przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza.
Jestem przekonany, że budowa komfortowych i energooszczędnych domów przyszłości to wielka szansa nie tylko na podniesienie standardów budownictwa mieszkaniowego, ale również na podniesienie standardów życia i odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do źródeł energii. Nic tak nie przekona inwestora do użycia konkretnych rozwiązań jak pokazanie ich w praktyce. Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – mówi Benedykt Korduła – lider projektu Saint-Gobain.Multi-Comfort.
Budowa takiego domu jest średnio o 10-20% droższa niż domu tradycyjnego, jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do jego budowy mogą się zwrócić już w ciągu kilku lat. Miesięczny koszt utrzymania (ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna oraz wywóz śmieci) to wydatek w wysokości ok. 200 zł.
Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,13 W/m2K . Ważnym elementem konstrukcji domu niskoenergetycznego jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m2K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami, dzięki którym wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m2K.
Dzięki kompleksowemu podejściu, normy przyjęte w projekcie spełniają wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym.