W środę w Poznaniu otwarto Krajowe Centrum Innowacji w Logistyce i e-Gospodarce. Budowa obiektu trwała od marca 2011 roku i kosztowała 24 mln zł.
W nowym budynku Instytutu Logistyki i Magazynowania znajduje się laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej oraz laboratorium technologii identyfikacyjnych wykorzystywanych w procesach logistycznych, czyli kodów kreskowych, fal radiowych oraz elektronicznego kodu produktu.
„Poza zagadnieniami związanymi z logistyką w budynku pracuje już zespół specjalistów, który zajmuje się rządowymi projektami z obszaru e-gospodarki, czyli elektronizacją procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej i ich wdrażaniem w działania administracji publicznej” – powiedziała PAP Ilona Kużaj-Aydar z Instytutu Logistyki i Magazynowania.
Nowy obiekt Instytutu Logistyki i Magazynowania składa się z dwóch części: przeszklonego atrium oraz części laboratoryjno-biurowej. Na budynek składa się pięć kondygnacji, w tym jednej podziemnej, w której mieści się parking na 67 pojazdów i pomieszczenie techniczne.
Kubatura budynku wyniosła 16 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa blisko 5 tys. m kw.
Koszt budowy obiektu wraz z wyposażeniem laboratoriów wyniósł 24 mln zł. Prace związane z budową zakończyły się w marcu. Od tego czasu trwało wyposażanie obiektu.
Instytut Logistyki w Poznaniu realizuje prace badawczo-rozwojowe i usługi doradcze, podnoszące efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i całych łańcuchów dostaw.
„W systemie GS1 skupia w Polsce ponad 20 tys. firm, a na rynku europejskim działa w roli koordynatora i partnera projektów UE z obszaru logistyki i gospodarki elektronicznej” – poinformowała Kużaj-Aydar.