Tylko w 2017 roku, na modernizację polskiej armii wydanych zostanie 37 mld 152 mln zł. Ważną część tych wydatków stanowić będą inwestycje w infrastrukturę. Ruszyły już pierwsze realizacje na lotniskach, a kolejnych należy spodziewać się w najbliższym czasie. Obronność jest więc tym sektorem, w którym należy upatrywać dużych inwestycji – komentują eksperci firmy Qumak S.A.
Zmiany geopolityczne, których jesteśmy świadkami, jak obecność żołnierzy wojsk amerykańskich w Polsce czy sojusz Państw NATO, mają istotny wpływ na polski sektor wojskowy. Nasze położenie geograficzne znów stało się ważnym obszarem dla wspólnych działań wielu państw, co ma odbicie w inwestycjach polskiej armii. To ożywienie wydatków ma również znaczenie dla firm działających w obszarze infrastruktury, które mogą upatrywać szansy na realizację nowych, ciekawych projektów.
Lotniska na pierwszy ogień
Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, w 2017 roku na zakupy broni, sprzętu, modernizacje, remonty i inwestycje budowlane, przeznaczy ponad 10 mld zł, czyli prawie 30 proc. budżetu. Co więcej, podpisany przez Ministra Obrony Narodowej „Program Modernizacji Technicznej” przewiduje, że min. 77 mld złotych, ma zostać wydane w latach 2017-2022.
Już dziś wiadomo, że modernizacji podlegać będą wszystkie wojskowe lotniska, a jest ich w Polsce szesnaście. Na siedmiu z nich już trwają prace związane z instalacją nowoczesnych systemów AWOS (Automated Weather Observing Systems). Koszt realizacji to blisko 12,7 mln złotych netto. Marcin Pudełko, Dyrektor Sprzedaży w dziale handlowym Airport Automation, z firmy Qumak S.A., która jest wykonawcą systemu AWOS spodziewa się, że w drugiej połowie 2017 roku ogłoszone zostaną kolejne przetargi na projekt, dostawę i budowę systemów wspomagania lądowania w trudnych warunkach, na kolejnych 10 lotniskach. W zakresie infrastruktury lotnisk wojskowych spodziewamy się również przetargów na przebudowę dróg startowych, budowę całodobowych lądowisk, płyt postojowych i hangarów oraz lądowisk bojowych rozlokowanych na poligonach i w innych miejscach strategicznych – dodaje Marcin Pudełko. Te inwestycje są strategiczne pod względem logistyki działań operacyjnych wojska, dlatego też znalazły szczególne miejsce w procesie modernizacji. To jednak nie koniec inwestycji.
Więcej na IT i cyberbezpieczeństwo
Coraz większe znaczenie dla naszej armii mają technologie informatyczne. Są to zarówno systemy IT, infrastruktura wspierająca działalność operacyjną oraz wspomagająca działania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
– W minionym roku zakończyliśmy sukcesem realizacje kilku ciekawych projektów dotyczących modernizacji systemów oraz infrastruktury teleinformatycznej w sektorze służb mundurowych. Przy rosnącej ilości cyberzagrożeń, cieszy fakt, iż dostrzeżono bardzo ważną rolę Cyberbezpieczeństwa w planie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Co ważne zostały one sklasyfikowane w ramach potrzeb operacyjnych dla polskich Sił Zbrojnych. – mówi Bartosz Rzeczewski, dyrektor sprzedaży w dziale handlowym Central Government Sector z Qumak S.A.
Modernizacja infrastruktury IT obejmuje również obiekty Data Center. W listopadzie 2016 roku zakończył się wart ponad 16 mln złotych projekt przebudowy pomieszczeń serwerowych, wraz z montażem nowoczesnych systemów chłodzenia i zabezpieczenia przed utratą zasilania oraz systemu kontroli bezpieczeństwa. Inwestycja ta realizowana była dla jednej z jednostek realizujących zadania w zakresie informatyzacji resortu obrony narodowej.
Nowoczesne technologie w obszarze IT zyskują na znaczeniu, bo coraz więcej działań militarnych odbywa się w przestrzeni cyfrowej. Więcej mówi się o cyberwojnie, w której głównym narzędziem jest paraliż najważniejszych systemów przeciwnika. Dlatego też tworzenie nowoczesnych systemów obrony będzie wymagać dużych mocy obliczeniowych, które zapewnić może np. chmura. W Cloud Computing wykorzystywany do celów dydaktycznych zainwestowała już Wojskowa Akademia Techniczna.
Jednocześnie na znaczeniu zyskują technologie umożliwiające symulację działań militarnych. W 2015 roku za blisko 2,6 mln złotych Qumak stworzył dla WAT symulator do szkolenia wojsk inżynieryjnych, który w pełni odzwierciedla rzeczywiste działania taktyczne, umożliwiając współpracę 24 osób w jednym świecie wirtualnym. Zastosowana w nich technologia VBS 3, umożliwia prowadzenie eksperymentów taktycznych w rzeczywistości wirtualnej. Obecnie firma rozwija autorską technologię świata symulacji, którą zastosowała już m.in. w symulatorze lokomotywy. Technologia może sprawdzić się również w wojsku.
Wszystko wskazuje na to, że najbliższa przyszłość pod względem inwestycji infrastrukturalnych i technologicznych w polskiej armii będzie wypełniona nowymi kontraktami. Bez wątpienia wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa, ale również przełoży się na sektor prywatnych przedsiębiorstw, które będą mogły zaoferować swoje najnowsze rozwiązania. Należy mieć tylko nadzieję, że pozostałe kontrakty zostaną uruchomione w terminie.
Źródło: Qumak