Podczas gdy w ostatnich dniach w polskim Parlamencie dużo się dzieje w zakresie sektora energetyki odnawialnej w Polsce i możliwości wsparcia dla polskich prosumentów, wracamy do tematu ciepła z OZE, a konkretnie pomp ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przeprowadziła badanie rynku tych urządzeń. Jest dobrze, ale może być lepiej.
W 2014 roku polski rynek pomp ciepła wzrósł o 7 % w stosunku do wyników z roku poprzedniego. Potwierdziło to ubiegłoroczne prognozy co do harmonijnego rozwoju tej branży w Polsce. Prawie wszystkie typy urządzeń odnotowały wzrost. Jedynym wyjątkiem, który odnotował niewielki spadek w 2014 roku są pompy ciepła z bezpośrednim odparowaniem w gruncie (Rys.1).
Rysunek 1 Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010 – 2014. Opracowanie: PORT PC
„W wynikach badania można zauważyć, że trend z poprzednich lat utrzymał się również w 2014 roku – mocno rozwijają się pompy ciepła korzystające z powietrza jako źródła ciepła. Szczególnie wysoka jest sprzedaż urządzeń do podgrzewu ciepłej wody, które z roku na rok zyskują na popularności dzięki stosunkowo niskim kosztom i łatwości instalacji” – twierdzi Sebastian Kaletka, kierownik biura PORT PC. „Co ważne, gruntowe pompy ciepła w dalszym ciągu stanowią bardzo istotną część rynku pomp ciepła w Polsce. Ich sprzedaż w 2014 roku utrzymała się na wysokim poziomie ponad czterech i pół tysiąca urządzeń co dało wynik 1% wzrostu w stosunku do sprzedaży w 2013.” – kontynuuje.
Rysunek 2 Rynek pomp ciepła w Polsce w 2014 roku. Opracowanie: PORT PC
Na Polskim rynku pomp ciepła sprzedaje się różne typy tych urządzeń, wśród nich można wymienić te najbardziej znaczące: pompy ciepła typu powietrze/woda do ogrzewania pomieszczeń, powietrze/woda tylko do c.w.u., oraz urządzenia typu solanka/woda. Nową kategorią, która pojawiła się w tegorocznym badaniu PORT PC są korzystające z powietrz jako dolnego źródła ciepła urządzenia typu VRF (ang. Variable Refrigerant Flow). Jak się okazuje, systemy VRF, posiadające możliwość zarówno ogrzewania jak i chłodzenia budynków, nie pozostają bez znaczenia dla końcowego wyniku rynku pomp ciepła w Polsce.
W przygotowaniu jest szczegółowy raport z rynku pomp ciepła w Polsce, obejmujący wyniki z podziałem na moce i kategorie urządzeń (grzewcze, rewersyjne). W opracowaniu zawarta będzie również analiza ilości „ciepła z OZE” przekazanego przez pompy ciepła w naszym kraju. Raport będzie dostępny w PORT PC. Ponadto o polskim rynku pomp ciepła będzie można posłuchać podczas VIII Forum Pomp Ciepła w ramach Targów ENEX oraz w części „Getting inspiration – Successful national markets” podczas 8 Europejskiego Forum Pomp Ciepła EHPA 28 maja 2015r. w Brukseli.
Źródło: PORT PC
Fot. BWP/PORT PC