Pompy ciepła w gospodarce energetycznej miast

sex videos
bigtitted milf teases before getting banged. pornxvideos247 bigtit milf blows neighbours big black cock.
hot sex videos a fat girl in red pantyhose jumps on a black rubber dick.

Pompy ciepła mogą ogrzewać wiele budynków użyteczności publicznej. Dlaczego nie grzeją? – W Polsce jak dotąd w zasadzie nie ma wsparcia dla tego typu rozwiązania – mówi Brunon J. Grochal, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

– Około 70 proc. przedsiębiorstw ciepłowniczych pozostaje w rękach samorządów – często bez szans na konieczne inwestycje. Dla tych firm skutki polityki klimatycznej mogą się okazać groźne – mówi Brunon J. Grochal.

Z danych GUS wynika, że od początku bieżącej dekady do roku 2007 cena gazu wzrosła prawie o 200 proc., a cena opału stałego o 150 proc. Trzeba przy tym pamiętać, że tylko w 2008 roku opał stały zdrożał prawie o 50 proc.

Skoro podstawowym nośnikiem do wytwarzania ciepła jest w Polsce węgiel, a jego cena rośnie, to nie ma możliwości, by cena ciepła pozostawała na niezmienionym poziomie.

– Ustalanie taryf dla ciepła za pomocą tzw. metody kosztowej sprawia, że firmom ciepłowniczym nie opłaca się inwestować w zmniejszanie kosztów wytwarzania ciepła, podnoszenie jakości usług i we własny rozwój. Jest natomiast powodem postępującej dekapitalizacji ciepłownictwa – mówi Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Jednym z rozwiązań problemu może być zastosowanie pomp ciepła.

– Pompy ciepła umożliwiają racjonalizację gospodarki energetycznej miasta na kilka sposobów. W zastosowaniach bezpośrednich pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło pozyskiwane z konwencjonalnych nośników energii, poprzez zastąpienie tego ciepła ciepłem pobieranym ze środowiska (z powietrza, z gruntu, z wód powierzchniowych bądź gruntowych w przypadku ich występowania) – informuje Grochal.

Dzięki zastosowaniu pomp możliwe jest wykorzystanie także zasobów energii, które bez ich użycia są niemożliwe do wykorzystania – na przykład poprzez ochładzanie ścieków czy utylizację ciepła odpadowego z procesów technologicznych.

We współpracy z magazynami (akumulatorami) ciepła/chłodu pompy pozwalają znacznie zmniejszyć wahania obciążenia źródeł ciepła i energii elektrycznej. Jako jedyne urządzenie zapewniają pokrycie zapotrzebowania także na chłód, przy jednoczesnym wykorzystaniu usuwanego ciepła (akumulacja, podgrzewanie wody użytkowej).

Przy wykorzystaniu pomp ciepła znacząco zmniejszane są lokalne emisje szkodliwych gazów i pyłów. Ponadto wobec korzystania z zasobów energii ze środowiska wzrasta stopień bezpieczeństwa energetycznego – tłumaczy profesor.

fuqvids.com
top xxx
crazy freshmeat voyeur for bangbus.tamil porn