Najnowsza wersja systemu LEED w Europie obejmuje cały wachlarz sektorów z rozwiązaniami technicznymi zaprojektowanymi lokalnie i na potrzeby rynku europejskiego.
W dniu 2 listopada organizacja Green Business Certification Inc. (GBCI) zajmująca się certyfikacją wszystkich projektów objętych systemem oceny budynków przyjaznych środowisku LEED opublikowała raport „2016 LEED in Motion: Europe”. Zgodnie z raportem Europa jako jeden z najbardziej przyjaznych środowisku rynków wykazuje się gotowością na szersze przyjęcie LEED v4, czyli najnowszej wersji systemu oceny.
„Europa ma duże znaczenie dla przyszłości całego ruchu budynków przyjaznych środowisku, zwłaszcza na rynku konstrukcji już istniejących – skomentował Mahesh Ramanujam, główny dyrektor operacyjny amerykańskiej rady budynków przyjaznych środowisku Green Building Council i prezes organizacji GBCI. – Organizacja GBCI buduje swoje zaplecze w Europie i dostarcza europejskiej wspólnocie budynków przyjaznych środowisku narzędzia pomocne w implementacji systemu LEED we wszelakiego typu projektach, nie tylko nowych konstrukcjach, ale także przy remontach i renowacjach” – dodał dyrektor.
Raport, który także został wspomniany w trakcie sponsorowanej przez amerykańską radę Green Building Council międzynarodowej konferencji i wystawie Green Building EXPO odbywającej się w Belgradzie w tym tygodniu, zwraca uwagę na szeroki zakres branż objętych rankingiem LEED v4, od handlu po hotelarstwo. W raporcie znalazło się także szczegółowe omówienie rozwiązań technicznych stworzonych przez pionierów budynków przyjaznych środowisku w Europie na cele wykazania zgodności z wymaganiami systemu oceny LEED.
Bardzo aktualny raport analizuje także niedawne, znaczne postępy poczynione w zakresie przyjęcia technik wznoszenia budynków przyjaznych środowisku na terenie Europy oraz wykazuje jeszcze większy wzrost rozpowszechnienia systemu LEED w skali rocznej. Raport „LEED in Motion: Europe” odnotowuje poważny wzrost w liczbie realizowanych projektów LEED. Na chwilę obecną systemem LEED objętych jest 4 300 projektów o łącznej powierzchni przekraczającej 95 milionów stóp kwadratowych, przy których pracuje ponad 2 400 wykwalifikowanych specjalistów LEED.
„Lubię ranking LEED v4 za jeszcze bardziej rygorystyczne kryteria, przejrzystość i duży nacisk na wydajność – skomentowała Marija Golubovic, prezes grupy ENERGO Group i przewodnicząca konferencji Green Building EXPO. – Europa jest z pewnością gotowa na LEED v4. Dostrzegamy pozytywne działania na rynku ze strony producentów produktów i dostawców usług związanych z v4, co jeszcze ułatwi przyjęcie systemu LEED w Europie” – dodała prezes.
LEED to prosty i skuteczny system pozwalający na nawigację w skomplikowanym krajobrazie, który często wymaga pogodzenia sprzecznych kwestii budowlanych i środowiskowych z problemami wpływającymi na ludzi na całym świecie. Na co dzień ponad 170 000 metrów kwadratowych powierzchni na terenie 160 krajów i terytoriów objętych jest certyfikatem LEED. Ponad 79 600 projektów komercyjnych objętych jest programem LEED, co oznacza ponad 1,4 miliarda metrów kwadratowych powierzchni budowlanej. Z wykorzystaniem specjalnych kamieni milowych wbudowanych w proces konstrukcji system LEED może być wykorzystany w różnego rodzaju typach budynków w różnych klimatach i lokalizacjach, często współgrając z lokalnymi przepisami i wymogami.
Raport „LEED in Motion: Europe” jest najnowszą publikacją w serii raportów autorstwa organizacji GBCI stworzonych w celu całościowego ujęcia ruchu budynków przyjaznych środowisku na świecie. Raport jest narzędziem pozwalającym promotorom ruchu budynków przyjaznych środowisku na pozyskanie informacji i perspektyw koniecznych do zrozumienia wykorzystania systemu oceny LEED na skalę międzynarodową oraz do przedstawienia mocnych argumentów na zrównoważoną konstrukcję budynków. Z dniem 31 października 2016 r. LEED v4 jest jedyną wersją systemu LEED, w której można rejestrować nowe projekty.
Źródło: Green Business Certification Inc. / Centrum Prasowe PAP