Normy związane z ochroną środowiska, szczególnie w zakresie emisji CO2 i zużycia energii na metr kwadratowy, skutkują koniecznością wdrażania rozwiązań przyczyniających się do minimalizacji zużycia mediów.
Ponieważ większość całkowitych kosztów instalacji i utrzymania systemów budynkowych (np. działania klimatyzacji) związana jest z ich użytkowaniem – w szczególności kosztami zużywanej energii – zasadne jest inwestowanie w automatykę i układy sterowania. Koszty zużycia energii nie są jedynym motywatorem tych innowacji. Przykładowo, wyposażanie budynków w instalacje objęte nowoczesnym systemem BMS umożliwia obniżanie codziennych kosztów eksploatacji budynku, między innymi poprzez mniejsze zapotrzebowanie na personel obsługi, dając zdalny dostęp do informacji o stanie budynku, czy też udostępniając w sposób zdalny instalacje firmom serwisującym. Nie można też bagatelizować rosnących wymagań klientów wobec wygody użytkowania systemów automatyki z jednej strony, z drugiej zaś samych użytkowników wobec komfortu pracy w biurze, pobytu w hotelu czy innym obiekcie.
Rozwiązanie opracowane przez szwajcarską firmę Saia-Burgess – Saia S-Energy Manager – stanowi prostą receptę na niedrogie rozpoczęcie oszczędzania energii w budynku, przedsiębiorstwie czy zakładzie przemysłowym. Jest to kompaktowe urządzenie do zarządzania zużyciem energii elektrycznej w postaci panelu operatorskiego o przekątnej 5,7” lub 10,4” z wbudowanym programem realizującym te zadania, opartym na przeglądarce WWW, a wyposażonym także w serwer FTP i WWW oraz łącze Ethernet. S-Energy Manager (SEM) jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych ani zaawansowanej wiedzy. Jest gotowy do montażu i użycia natychmiast po wyjęciu z opakowania. Do jednego panelu można podłączyć do 254 liczników energii. Urządzenie może być włączone do każdej sieci domowej, zakładowej czy korporacyjnej. Poza energią czynną automatycznie rejestrowanych jest także wiele innych parametrów, w tym moce chwilowe czynna P i bierna Q, wartości I i U w fazach, cos fi. Magistrala komunikacyjna pozwala na przesyłanie danych do 1 km, wartości są przesyłane do panelu S-Energy Manager, który je rejestruje, analizuje i prezentuje w przejrzystej, graficznej formie. Dostęp do danych jest możliwy poprzez zwykłą przeglądarkę internetową. Korzystanie z systemu S-Energy oznacza pełną, zdalną kontrolę nad instalacją elektryczną, co oszczędza personelowi technicznemu konieczności okresowych wizyt w rozproszonych obiektach w celu odczytywania stanów liczników. Dodatkowo system umożliwia dostęp do danych za pomocą urządzeń mobilnych – PDA, IPad, smartphone (z wykorzystaniem aplikacji Saia Micro Browser App), udostępnia także widżety dla Windows.
Znacznie bardziej rozbudowanym i oferującym dużo więcej funkcji rozwiązaniem jest system odczytu i rozliczania energii elektrycznej SOiRE. Jest to spójny i ekonomiczny system monitoringu i zarządzania zużyciem energii elektrycznej oparty na urządzeniach Saia-Burgess. SOiRE umożliwia bardzo szczegółowe analizy pomiarów, nawet rozliczania dzienne i godzinowe. System jest tak elastyczny, że pozwala na dołączanie liczników innych mediów różnych producentów (np. liczniki wody, ciepła czy chłodu) tworząc wówczas system zliczania zużycia mediów. Można go włączyć do istniejącej już w obiekcie infrastruktury sterowania bądź rozszerzyć o inne systemy. Modułowa budowa pozwala na swobodne skalowanie jego wielkości – w skład systemu może wchodzić zarówno kilka, jak i kilkaset liczników energii. „Mózgiem” systemu jest sterownik Saia®PCD3, łączący wysokiej klasy sterownik PLC z unikalnymi na rynku funkcjonalnościami IT (Web-Server, FTP-server, SMTP, CSV, system plików, SD flash), które znalazły swoje zastosowanie w oferowanym systemie. Sterownik jest centralnym urządzeniem gromadzącym i udostępniającym dane, z którym połączone są wszystkie liczniki. Komunikuje się on zarówno z licznikami i podsystemami (poprzez protokoły M-Bus, Modus i inne), jak i systemami BMS/SCADA (za pomocą np. protokołów BACnet, LONWorks, KNX/EIB, Modbus ASCII/RTU czy TCP/IP). Jeśli zajdzie potrzeba, zapisane w sterowniku dane (na karcie SD Flash) mogą być wysłane pocztą elektroniczną do innego systemu (aplikacji) lub do zdefiniowanych użytkowników (usługa klienta pocztowego). Zgromadzone informacje lub dane bieżące można wykorzystać w celu dalszego przetwarzania przez systemy SCADA, ERP, MES czy raportujące. Dane pomiarowe mogą być także dostępne wprost u najemców wyposażonych w panele operatorskie (jako dodatkowy element i rozwinięcie systemu). Dzięki temu najemcy na bieżąco mogą monitorować zużycie mediów i związane z tym koszty, a zatem szybko reagować, dostosowując zużycie do swoich możliwości i potrzeb.
Firma SABUR Sp. z o.o. powstała w lutym 1993 roku. Jest jedynym przedstawicielem i wyłącznym dystrybutorem produktów firm: Saia-Burgess, ELUTIONS SAS, ESA elettronica, Ocean Data Systems, RACOM i ASEM.
Dostarcza innowacyjne i niezawodne urządzenia oraz oprogramowanie dla automatyki dostępne na rynku europejskim. Dzięki swej innowacyjności i niezawodności ułatwiają one osiąganie lepszych wskaźników ekonomicznych, powodują obniżenie kosztów eksploatacji instalacji oraz przyczyniają się do wzrostu komfortu i bezpieczeństwa. Specjalnością firmy są systemy automatyki o otwartej architekturze i szeroko wykorzystujące technologie internetowe już na poziomie sterowników.
Więcej informacji o opisanych systemach: www.sabur.com.pl