W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczące wyrobów budowlanych. Oznacza to, że do każdego materiału wprowadzanego na rynek powinna być dołączona informacja o jego właściwościach.
Jak powiedział PAP wiceszef departamentu budownictwa w Ministerstwie Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tomasz Żuchowski, informacja o właściwościach użytkowych wyrobu zastąpi deklarację zgodności materiału budowlanego z unijnymi przepisami. „Producent, importer lub sprzedawca będzie zobowiązany przedstawić ją kupującemu w formie elektronicznej lub pisemnej. Do tej pory deklaracje były udostępniane organom kontrolującym wyroby” – wyjaśnił.
Zastosowanie metod modelowania hydrochemicznego w ocenie wietrzenia skał klastycznych na przykładzie piaskowca kredowego ze złoża Radków
Zdaniem Żuchowskiego nowe oznaczenie powinno być czytelną i przydatną informacją dla konsumentów, którzy szukają wyrobów o określonych parametrach, np. akustycznych, izolacyjnych czy odporności na promienie słoneczne.
Zapewnił, że rozporządzenie PE i Rady UE nie spowoduje dodatkowych kosztów dla producentów.
Zaznaczył, że materiały budowlane wyprodukowane przed 1 lipca i wprowadzone do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie muszą być dodatkowo oznaczane i przepakowywane.
Na początku czerwca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych, która dostosowuje przepisy do unijnego rozporządzenia. Ma ona umożliwić producentom przeprowadzenie oceny materiałów budowlanych w Polsce, by wprowadzić je na unijny rynek. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.