Według najnowszego raportu At a Glance. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce Q3 2016 opracowanego przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland,polski rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych osiągnął całkowitą podaż na poziomie 11 milionów m kw. i nieprzerwanie rośnie. Rekordowo duża ilość oddanej do użytku powierzchni i wolumen inwestycji będących w trakcie realizacji są najlepszym świadectwem doskonałej kondycji sektora.
Ukończenie rekordowo dużej ilości nowych projektów, nie spowodowało drastycznego skoku stopy pustostanów, która wynosi obecnie średnio 6,6% (5,3% na koniec drugiego kwartału).
Rynkiem o najwyższym wskaźniku powierzchni niewynajętych pozostaje klaster Warszawa I (9,8%), na drugim miejscu znajduje się Region Poznania (8,3%), a w pierwszej trójce znalazł się jeszcze Region Krakowa z wynikiem 8,2%. Tabelę zamyka Szczecin, który nie posiada żadnych pustostanów.
Będąc doradcą na rynku nieruchomości za szczególnie istotny uważamy rozwój nowych lokalizacji logistycznych. Jako odpowiedź na niesłabnący popyt min. ze strony firm niemieckich, francuskich i skandynawskich, deweloperzy będą dostarczać powierzchnie również w pobliżu głównych hubów logistycznych, ale w mniejszych miejscowościach, oferujących szerszy dostęp do wykwalifikowanych pracowników, takich jak np. Zielona Góra, Świebodzin, Opole. – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia.
W trzecim kwartale 2016 roku oddano do użytku rekordową ilość powierzchni magazynowych o wielkości całkowitej sięgającej 455 450 m kw., aw trakcie budowy jest kolejne 1 227 000 m kw. Stanowi to wzrost o 19,3% w stosunku do poprzedniego kwartału.
W III kw. wynajęto około 1 miliona m kw. powierzchni. Padł również rekord pod względem wielkości najmu w historii rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce. Na mocy podpisanej umowy firma Zalando wynajęła 130,000 m kw. w obiekcie typu BTS zrealizowanym przez Goodmann.
Jednym ze sposobów ograniczenia udziału niewynajętych powierzchni w projektach magazynowych jest realizacja projektów typu „build-to-suit” (BTS), czyli w pełni dopasowana do konkretnego najemcy. Wśród 10 największych kompleksów w trakcie realizacji, aż 5 stanowi tego typu projekty. W ciągu ostatnich 3 miesięcy zawarto umowy na realizację 8 obiektów BTS, każdy o powierzchni przekraczającej 10 000 m kw.– podkreśla Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia.
Rekordowa podaż powierzchni magazynowych równoważona jest przez ponadprzeciętny poziom popytu. Pozwala to na utrzymanie przez większość obiektów dotychczasowych stawek czynszów. Jedynie obiekty o niższym standardzie i słabszej lokalizacji decydują się na redukcję opłat o 5% -10%.
Według ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, biorąc pod uwagę wielkość wolumenu powierzchni w trakcie realizacji, w ciągu kolejnych lat może wystąpić nadpodaż, która zmusi właścicieli magazynów do konkurowania o najemców. Wywoła to presję na poziom stawek czynszów, zwłaszcza w mniej prestiżowych projektach.
Źródło: BNP Paribas Real Estate