Dnia 21 lutego b.r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się 57 spotkanie Forum „Energia – Efekt – Środowisko”, którego tematem były „Miasta przyszłości”. Prezes Schneider Electric Polska, Jacek Łukaszewski przedstawił Inteligentne strategie zrównoważonych miast na przykładzie rozwiązań Schneider Electric. W dyskusji wzięli również udział Konrad Jerin, Redaktor Naczelny F5 TREND BOOK, który zaprezentował Raport Smart Cities – Sposób na inteligentne miasto oraz Jakub Wójcik, Izodom Polska Sp. z o.o.; laureat III edycji GreenEvo z prezentacją Energooszczędne osiedle wg technologii IZODOM 2000.
Zapotrzebowanie na energię stale rośnie. Szacuje się, że w 2030 r. popyt na energię elektryczną podwoi się. Jednocześnie produkcja energii z paliw kopalnych staje się coraz droższa i niesie ze sobą negatywne skutki dla klimatu naszej planety. Dlatego nie ma odwrotu od efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz inteligentnych sieci.
Miasta muszą zmierzyć się z wyzwaniami, które stawia im rozwój cywilizacyjny. Na całym świecie kolejne metropolie borykają się z gwałtownym przyrostem, przeciążeniem komunikacyjnym, powodziami czy przestępczością. Przy czym, każde z miast, aby przetrwać musi zachować swoją atrakcyjność i konkurencyjność – podkreślił Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric Polska.
Dzięki rozwiązaniom Schneider Electric każde miasto może uzyskać wymierne, znaczące korzyści. Na przykład w roku 2007 gmina miejska Middlefart w Danii przystąpiła do programu redukcji emisji CO2 i poprawy efektywności energetycznej 100 budynków komunalnych. W tym celu wdrożono indywidulanie zaadoptowane rozwiązania Schneider Electric, między innymi system zarządzania energią w budynku. Projekt został ukończony w 2010 roku i tylko w pierwszym roku przyniósł 20 – procentowe ograniczenie zużycia energii. Schneider Electric stosuje również promowane przez siebie zasady w swojej głównej siedzibie, która w całości wyposażona jest w rozwiązania firmy. The Hive integruje najbardziej zaawansowane produkty i technologie w jedną prostą architekturę, zarządzaną przez pojedynczy globalny system oprogramowania. Już w pierwszym roku użytkowania budynku Schneider Electric osiągnął wynik 110kWh/m2/rok, zmniejszając zużycie energii trzykrotnie w porównaniu z poprzednią siedzibą firmy.