Obecnie wszystkie budynki biurowe, których Skanska jest deweloperem i wykonawcą, będą realizowane w systemie LEED, potwierdzającym, że są to budynki energooszczędne – mówi Marek Marszałek, menedżer Departamentu Jakości i Środowiska w Skanska S.A.
Jak dodaje, rynek zielonych biurowców na przestrzeni ostatnich paru lat bardzo dynamicznie się rozwija – i to nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach Polski: Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Krakowie czy Poznaniu. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że certyfikat potwierdzający mniejsze zużycie energii (nawet o 40 proc. w stosunku do obiektów referencyjnych), oszczędność wody i bardziej korzystne dla zdrowia rozwiązania zastosowane w danym budynku wpływają w znaczący sposób na podwyższenie wartości obiektu, co ma znaczenie w obrocie nieruchomościami. Coraz więcej najemców pyta też o energo- i wodo-oszczędne rozwiązania, ponieważ takie biuro jest tańsze w trakcie eksploatacji.
Marek Marszałek podkreśla, że jeśli budynki są od początku projektowane w systemie LEED, nie ma żadnych dodatkowych kosztów w trakcie ich budowy, a wynajem powierzchni w takich budynkach ze względu na ich energo- i wodooszczędność jest tańszy.
– Skanska chce realizować budynki energooszczędne i w ten sposób przygotowuje się do wyzwań, jakie będą nas czekały w zakresie projektowania i realizacji obiektów o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię – zapewnia Marek Marszałek.
Biurowce, których Skanska jest inwestorem i wykonawcą, np. Marynarska Point czy Deloitte House w Warszawie, posiadają certyfikat GreenBuilding. GreenBuidling to program Komisji Europejskiej, do którego firmy przyłączają się dobrowolnie. Jego celem jest podniesienie poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Projekty, które otrzymują certyfikat (zostają partnerami Programu), muszą spełnić jeden warunek – zużycie energii musi być minimum 25 proc. niższe niż przewidują to normy. Zarówno Deloitte House, jak i Marynarska Point nie tylko spełniają surowe wymagania energetyczne i ekologiczne stawiane projektom GreenBuilding, ale – jak wykazały badania przeprowadzone przez niezależną, zewnętrzną firmę audytorską – zużycie energii w tych biurowcach jest o około 30 proc. niższe niż wymagane przez polskie prawo.
Źródło: www.wnp.pl