Chiny planują wdrożenie flagowego projektu „Smart Tianjin“, w którym będzie miała udział firma Bosch: pod koniec czerwca 2017 we Frankfurcie koncern podpisał umowę o partnerstwie strategicznym z położonym w północnych Chinach miastem Tianjin (Tiencin). Celem współpracy jest wspólne zbadanie możliwości realizacji inicjatywy „Smart Tianjin“, która pozwoli przekształcić ten ważny port w inteligentne miasto.
– Urbanizacja w Chinach stawia przed miastami nowe wyzwania: wymogi w zakresie bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i komfortu znacząco rosną – powiedział Peter Tyroller, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH, odpowiedzialny za region Azji i Pacyfiku podczas ceremonii podpisania porozumienia. – Bardzo cieszymy się z możliwości poprawy funkcjonowania miasta Tianjin oraz jakości życia jego mieszkańców, jaką daje stosowanie naszych rozwiązań zintegrowanych w sieci. Dzięki czujnikom, oprogramowaniu i usługom Bosch, jako innowacyjne przedsiębiorstwo IoT, jest odpowiednio przygotowany do tego, aby stać się partnerem Chin na drodze ku erze inteligentnych miast – dodał Tyroller.
„Smart Tianjin“ – rozwiązania szyte na miarę
Chiny planują stworzenie międzynarodowego regionu metropolitalnego wokół Pekinu, Tianjin i prowincji Hebei. Liczący ponad 15 milionów mieszkańców Tianjin jest ośrodkiem przemysłowym i ważnym węzłem komunikacyjnym w tym regionie. Dlatego władze miasta uruchomiły inicjatywę „Smart Tianjin“. Bosch dopasuje swoje rozwiązania do indywidualnych potrzeb miasta. Projekt pilotażowy ma stać się wzorem dla kolejnych projektów realizowanych w Chinach. Aby być bliżej klienta, Bosch planuje utworzyć na miejscu biuro projektowe.
Rozwiązania Smart-City firmy Bosch dla mobilności, energetyki, budynków, bezpieczeństwa oraz e-Governance
Bosch planuje wykorzystać w tym projekcie know-how ze swoich dotychczasowych projektów Smart City. Wśród nich znajdują się projekty realizowane w Singapurze, San Francisco, Stuttgarcie, Berlinie oraz w porcie w Hamburgu. Dla potrzeb inteligentnych miast Bosch oferuje rozwiązania w obszarach takich jak mobilność, energetyka, budynki, bezpieczeństwo oraz e-Governance (cyfrowe zarządzanie miastem). W obszarze mobilności są to: monitoring środowiska, zintegrowane parkowanie, zarządzanie flotą, e-mobilność oraz transport intermodalny, czyli powiązanie różnych środków transportu. W obszarze energetyki w ofercie znajdują się wirtualne elektrownie, energooszczędne systemy grzewcze, podgrzewacze wody oraz systemy chłodzenia, a także akumulatory energii. Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa obejmują systemy ochrony przeciwpożarowej, kontroli dostępu i dozoru wizyjnego. Dla budynków mieszkalnych Bosch przygotował inteligentną technikę Smart Home oraz zintegrowane urządzenia AGD.
Bosch w Chinach
W 2016 roku Grupa Bosch osiągnęła w Chinach obroty w wysokości 12,5 mld EUR, co odpowiada wzrostowi w porównaniu do poprzedniego roku w wysokości 12% liczonemu w walucie euro oraz 19% w walucie lokalnej. Bosch zatrudnia w Chinach ok. 59 000 pracowników. Przedsiębiorstwo działa w Chinach już od 1909 roku, obecnie wszystkie cztery sektory są reprezentowane przez ponad 60 lokalizacji. Grupa Bosch dostrzega w Chinach duży potencjał rozwoju przede wszystkim dla działalności związanej z Internetem rzeczy. Oprócz segmentu Smart City także w dziedzinach takich jak zintegrowana mobilność i Przemysł 4.0.
Źródło: Bosch