O systemach automatyki domowej – tzw. inteligentnych instalacjach – mówi i pisze się ostatnio dużo, często w sposób zawiły i niezrozumiały. Niewątpliwym faktem jest coraz większa liczba oraz zaawansowanie techniczne systemów dostępnych na rynku.
Wyliczanie możliwości zastosowań choćby jednego kilkuprzyciskowego panelu zajmuje dłuższą chwilę i często trudno utrzymać uwagę potencjalnego klienta. Rozwiązaniem jest przedstawienie ewidentnych korzyści płynących z inwestycji w system już na początku – kupujemy tylko jeden panel wielofunkcyjny zamiast kilku włączników, który bardzo dobrze prezentuje się na ścianie (na pewno spodoba się pani domu) i kosztuje mniej od wielu włączników i ich montażu (co na pewno spodoba się inwestorowi). Oszczędność energii i czasu to nie jedyne zalety systemu S-Bus firmy Smart-HDL. Zastosowanie tego rozwiązania gwarantuje prostotę, funkcjonalność, przejrzystość oraz łatwość obsługi inteligentnego budynku. Nie do pominięcia jest tu również cena – niższa niż u większości producentów i dystrybutorów.
System budynku oparty jest na magistrali informatycznej wiążącej wszystkie funkcje zarządzania budynkiem i zastępuje tradycyjną instalację elektryczną, która nie może sprostać coraz bardziej wygórowanym wymaganiom użytkowników. Do podstawowych zastosowań automatyki Smart-HDL należy:
- sterowanie oświetleniem (tworzenie zaawansowanych scen świetlnych) – np. 1 przycisk załącza wiele punktów oświetleniowych o różnym natężeniu oświetlenia,
- sterowanie roletami elektrycznymi,
- sterowanie sprzętem TV/AGD,
- kompatybilność z systemami alarmowymi,
- sterowanie temperaturą w sposób indywidualny dla każdego pomieszczenia,
- sterowanie nawadnianiem trawników według zaprogramowanych czasów lub z wykorzystaniem czujek wilgotności gleby i opadów deszczu,
- sterowanie zaworami wody i gazu,
- sterowanie pompami, wentylatorami, elektrozaczepami drzwi, siłownikami drzwi i okien itd.
Mam kontrolę
Dzięki podłączeniu do Internetu lub zamontowanej karcie SIM (wystarczy smartfon) systemem Smart-HDL możemy sterować z dowolnego miejsca na świecie – w każdej chwili możemy sprawdzić ustawienia lub zmienić zaprogramowane wcześniej polecenia.
Dużo zalet, mało wad
Jedną z największych zalet systemu jest możliwość jego dowolnej konfiguracji oraz dowolnego kształtowania aranżacji wnętrza i instalacji. Także niewątpliwą zaletą jest to, iż użytkownik w każdej chwili może zmienić funkcje poszczególnych elementów (np. danym wyłącznikiem nie chce już włączać lampy sufitowej, lecz opuszczać rolety) bez żadnych zmian w instalacji elektrycznej! Odbywa się to za pomocą oprogramowania. W przypadku instalacji tradycyjnej wymiana części urządzeń wiąże się zwykle z remontem, natomiast w wypadku zastosowania urządzeń Smart-HDL zmiana jest zupełnie bezinwazyjna.
Wszelkiego rodzaju sterowniki instalowane są w szafach rozdzielających, dlatego nie ma konieczności instalowania dodatkowych jednostek komputerowych.
System ten komunikuje się z większością dostępnych na rynku systemów odpowiedzialnych za sterowanie roletami, piecami, klimatyzatorami. Dzięki temu nie ma konieczności montowania dodatkowych elementów (tłumaczących sygnały), jak również można w zdecydowany sposób ograniczyć ilość montowanych na ścianach regulatorów. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia estetykę instalacji – wiadomo bowiem, że sterowniki rolet, klimatyzatorów lub pieców mają swój własny indywidualny design niepasujący do reszty sprzętu elektrycznego.
Jeżeli użytkownik zdecyduje się rozbudować system o siedmiocalowy panel dotykowy dzięki jego intuicyjnej obsłudze z pomocą prostego programu, może samodzielnie tworzyć sceny oświetleniowe, programować inne funkcje lub rozszerzać system o kolejne pomieszczenia.
Główne zalety systemu:
- mała awaryjność,
- jeden, wspólny przewód sterujący,
- wielofunkcyjność urządzeń wykonawczych (możliwość rekonfiguracji poszczególnych przycisków),
- elastyczność (późniejsza rozbudowa systemu nie wymaga zmiany okablowania),
- konkurencyjna cena w stosunku do systemów konwencjonalnych (w przypadku bardziej kompleksowych instalacji).
Inteligentny budynek to duża oszczędność
Należy zaznaczyć, że system firmy Smart-HDL nie jest poza zasięgiem przeciętnego nabywcy. Badania przeprowadzone przez KNX wskazują, że zintegrowanie instalacji codziennego użytku za pomocą magistrali EIB pozwala zredukować koszty zużycia energii na poziomie 40%–60% w zależności od ilości i różnorodności zastosowanych urządzeń. Na przykład zainstalowanie inteligentnych czujek ruchu/obecności reagujących także na zmianę natężenia światła może przyczynić się znacząco do zredukowania kosztów elektryczności. Często czynnikiem decydującym o wybraniu konkretnego rozwiązania jest większa oszczędność energii. Tendencja ta będzie się nasilać w miarę wzrostu kosztów energii i stawianych przez Unię Europejską wymagań dotyczących ochrony środowiska. Zmusi nas to do zakupu urządzeń o większych możliwościach, współpracujących z dodatkowymi czujnikami, z energooszczędnymi urządzeniami oświetleniowymi. Nawet jeśli cały system będzie droższy – koszty poniesione na inwestycję szybko się zwracają.
Należy pamiętać, że nie trzeba ponosić od razu kosztów instalacji w całości, ponieważ system można rozbudowywać stopniowo w miarę narastających potrzeb.
Mnogość urządzeń, czyli dla każdego coś inteligentnego
Szeroka gama produktów Smart-HDL gwarantuje możliwość dobrania urządzeń dostosowanych do potrzeb inwestora. W systemie S-Bus dostępne są panele wielofunkcyjne, panele dotykowe, tablety, aplikacje na I-phona, powiadamianie sms-em i wiele innych.
Inteligentny dom to komfort i wygoda
Inteligentny dom oznacza że główna część zadań wykonywana jest bez ingerencji użytkownika. System S-Bus firmy Smart-HDL to przejrzysta i funkcjonalna automatyka, która w przeciwieństwie do człowieka o niczym nie zapomni ani też niczego nie przeoczy.
Realizacje
Automatyka Smart-HDL może być stosowana zarówno w obiektach użyteczności publicznej (biurach, urzędach, dworcach, salach koncertowych), jak i w budynkach mieszkalnych – domach, studiach, mieszkaniach. Z systemu Smart-HDL skorzystano między innymi przy budowie Sali Koncertowej w Kopenhadze, Muzeum BMW w Monachium czy Teatrze Narodowym w Oslo. Duża gama urządzeń występuje dla typowo hotelowych zastosowań. Karty dostępu, panele dedykowane (specjalnie zaprogramowane do pokoi hotelowych), panele dzwonkowe – to tylko część całego hotelowego systemu. W Polsce urządzenia Smart–HDL wspomagają pracę w Dużej Sali Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym „Dom Gościnny” w Szczawnicy oraz w prywatnych rezydencjach. Już wkrótce pod Warszawą oddane zostanie osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w systemy sterowania Smart-HDL. Od lipca tego roku działa także showroom inteligentnych instalacji przy ulicy Bartyckiej 24 w Warszawie. W pawilonie nr 213 (siedziba firmy Unimak) prezentowany jest system Smart-HDL oparty na 9 panelach sterujących, 7-calowym ekranie dotykowym, zintegrowanej czujce 8 w 1, sterowniku rolet i klimatyzacji.
Dlaczego Smart-HDL?
Oprócz wyżej wymienionych zalet należy dodać, że coraz większa gama produktów Smart-HDL jest certyfikowana zgodnie ze standardem KNX-EIB. System komunikuje się z większością dostępnych na rynku systemów, jest zdecydowanie tańczy od oferowanych podobnych urządzeń. Panele zastępujące tradycyjne włączniki są wykonane z najwyższej jakości materiałów, cechuje je ciekawa estetyka i szybki dostęp. Firma Smart-HDL oferuje wsparcie projektantów – doświadczonych inżynierów – w procesie realizacji zamówienia.