Parę razy już wieszczono, że nadchodzi kres stosowania styropianu w izolacjach termicznych budynków. Za każdym razem te zapowiedzi były zdecydowanie przedwczesne, aczkolwiek trzeba przyznać, że klasyczny „biały” styropian dziś jest już używany stosunkowo rzadko.
Jak wady zmieniono w zalety
Wady styropianu, które miały sprawić, że jego stosowanie dobiegłoby końca, to przede wszystkim niewielka przepuszczalność dla gazów i pary wodnej. Według niektórych ryzykowne są też wybrane systemy montażu, które prowadzą do powstania rozległych mostków cieplnych. Na szczęście producenci styropianu, w tym knauf-industries.pl, wprowadzili pewne ulepszenia.
Dziś na rynku dostępnych jest wiele typów styropianu, które nie są już tylko litymi blokami polistyrenu, ale zostały wzbogacone substancjami zapewniającymi lepsze właściwości izolacyjne, a także usunęły znane wady. Zmodernizowane zostały również systemy montażu, dzięki czemu mostki cieplne w dobrze ocieplonych ścianach są minimalne i ich znaczenie można pominąć.
Dowody na doskonałość styropianu
Można oczywiście cały czas szukać argumentów przeciwko stosowaniu styropianu, ale w wielu nowoczesnych technologiach wykorzystywanych przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych używa się go całkiem sporo. Nie chodzi już tylko o ocieplanie dużych powierzchni ścian, bo styropian używany jest również w konstrukcji ciepłych parapetów, gdzie odpowiednie kształtki obniżają przenikalność cieplną wokół otworów drzwiowych i okiennych.
Styropian jest także używany jako materiał uzupełniający w złożonych technikach ocieplania. Wyższe budynki do pewnej wysokości zwykle ociepla się styropianem, a dopiero powyżej używa się wełny – taki układ zapewnia znakomitą izolację cieplną, a także eliminuje problemy związane z niewielką przepuszczalnością styropianu dla pary wodnej.
Jako materiał tańszy od większości innych izolacji, styropian jest wykorzystywany wciąż bardzo często. Nawet jeśli w przeliczeniu na centymetr warstwy izolacyjnej jego wydajność byłaby gorsza niż nowszych materiałów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować grubszą izolacje styropianową. Będzie nadal relatywnie tania, a już znacznie skuteczniejsza.
Styropianu nic nie ruszy!
Styropian, jeśli jest prawidłowo położony i zabezpieczony, nie ulega zużyciu ani uszkodzeniom. Jego zwarta struktura czyni go odpornym na wilgoć, na promieniowanie UV, a także na wiele czynników chemicznych. W innych technologiach termoizolacji może to być bardzo poważnym problemem.
Źródło: Knauf Industries http://www.knauf-industries.pl