23 czerwca w Pure Sky Club w Warszawie odbyła się konferencja „Smart Cities – od wizji do rzeczywistości” organizowana przez firmy Schneider Electric, Coral i Cisco. Przedstawiciele firm opowiedzieli o trendach i przyszłości inteligentnych miast. Jako przykłady zmian dokonujących się coraz śmielej także w naszym kraju posłużyły dwa obiekty zrealizowane w Katowicach, w których wdrożono najnowsze technologie inteligentnych systemów budynkowych.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to dwa nowe budynki posiadające zaawansowane systemy automatyki i BMS (Building Management System). W obiektach wdrożono systemy zapewniające sterowanie centralami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi, sterowanie wentylacją wodociągową oraz regulatorami zmiennego przepływu powietrza, sterowanie klimatyzacją strefową w pomieszczeniach biurowych, monitoring instalacji teletechnicznych i energetycznych, monitoring procesu wytwarzania chłodu i ciepła, zużycia mediów, energii elektrycznej, ciepła, chłodu i wody, monitoring położenia klap przeciwpożarowych, a także sterowanie oświetleniem zewnętrznym.
Jak zapewniają twórcy inteligentnych rozwiązań w katowickich obiektach, dane dostarczane przez system BMS mogą być wykorzystywane w procesie optymalizacji zużycia energii. Nie są to jednak jedyne korzyści:
„W budynku takim jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe wykorzystanie BMS nie ogranicza się tylko do aspektów technicznych. Istnieje wiele obszarów, z którymi BMS może współpracować. Wśród nich są np. integracja procesów biznesowych, zachowanie spójności ze standardami bezpieczeństwa IT czy też podnoszenie świadomości proekologicznej użytkownika” – tłumaczy Marek Olszewski, Dyrektor Techniczny Pionu Ecobudynków w firmie Schneider Electric.
Inwestycje w inteligentne rozwiązania mają szansę stać się jednym z ważniejszych czynników rozwoju współczesnych miast. Według raportu „Miasto Przyszłości”, opracowanego przez ośrodek dialogu i analiz ThinkThank oraz RWE, już teraz 14% polskich miast deklaruje, że wprowadziło na dużą skalę rozwiązania typu smart, z czego 17% tych inwestycji dotyczyło inteligentnych systemów budynkowych, a 6% – inteligentnych systemów zarządzania energią.
Autor: Anna Wrona