Z najnowszej analizy przedstawionej przez dział Europejskich Rynków Kapitałowych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w 2017 roku aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie utrzyma się na wysokim poziomie ze względu na spadek cen obligacji i zainteresowanie inwestorów bezpiecznymi inwestycjami, które gwarantują wzrost.
Według ekspertów firmy Cushman & Wakefield stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w Europie Zachodniej zmniejszą się o 30-40 punktów bazowych, czynsze wzrosną o 2-3%, a wolumen transakcji inwestycyjnych w skali całego kontynentu wzrośnie o 6%. Ponadto w 2017 r. Azja może wyprzedzić Amerykę Północną pod względem wielkości kapitału zainwestowanego na rynku europejskim, aczkolwiek inwestorzy europejscy nie pozostaną daleko w tyle i także będą poszukiwać okazji inwestycyjnych na nowych rynkach w celu zapewnienia sobie najlepszych możliwości wzrostu i stabilności.
Z opublikowanego raportu wynika, że w 2017 r. utrzyma się atmosfera niepewności politycznej i ekonomicznej – wyniki brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w EU i wyborów prezydenckich w USA zaczną przekładać się decyzje polityczne i w większym stopniu wpływać na rynki. Sytuacja sektora bankowego w Europie jest nadal niestabilna, a problem ten może wkrótce dotyczyć także Chin. Ponadto najbliższe wybory we Francji, w Niemczech i Holandii mogą zaważyć na przyszłości Unii Europejskiej.
David Hutchings, dyrektor ds. strategii inwestycyjnych w dziale Rynków Kapitałowych EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Przewidujemy, że bieżący rok upłynie pod znakiem wyraźnego podziału na inwestorów zainteresowanych głównymi miastami z dużymi węzłami komunikacyjnymi oraz tych, którzy poszukują okazji inwestycyjnych na mniejszych rynkach. Wobec awersji do ryzyka makro będą nadal koncentrować się na krajach oferujących większą stabilność ekonomiczną”.
Autorzy raportu wskazują, że najlepsze perspektywy zrównoważonego wzrostu oferują przede wszystkim Niemcy (głównie Berlin), kraje nordyckie, a także Hiszpania – zwłaszcza Barcelona i Madryt. W kręgu zainteresowań inwestorów pozostaną również Paryż i Londyn, a także niektóre miasta regionalne w Wielkiej Brytanii.
Europa Środkowo-Wschodnia również zasługuje na większą uwagę inwestorów, ponieważ region ten oferuje atrakcyjne stopy kapitalizacji i możliwości szybszego wzrostu. Ożywienie gospodarcze przekłada się na rosnące czynsze w tej części Europy oraz atrakcyjne wyceny w głównych miastach. Z kolei wyższy wzrost konsumpcji w Europie Środkowo-Wschodniej niż w innych krajach kontynentu pobudza popyt i przyczynia się do wzrostu czynszów we wszystkich sektorach, który w przypadku Rumunii, Bułgarii i Węgier przekroczy średnią dla całej Europy.
Soren Rodian Olsen, Partner w Cushman & Wakefield Polska, powiedział: “Przewidujemy, że w Polsce w 2017 roku utrzyma się presja zniżkowa na stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości we wszystkich kategoriach aktywów. Głównym celem inwestorów core będą budynki biurowe w warszawskim COB oferujące czynsze na stabilnym poziomie, duże obiekty handlowe i centra logistyczne gwarantujące bezpieczne źródło dochodów w dłuższej perspektywie. Największym zainteresowaniem będą cieszyć się aktywa, które mogą zapewnić najemcom korporacyjnym najwyższą wartość dodaną. Utrzyma się duży popyt na nieruchomości biurowe, które oferują możliwości podniesienia ich wartości, aczkolwiek podaż produktów inwestycyjnych w dobrych lokalizacjach jest ograniczona”.
David Hutchings powiedział: „Ryzyko niestabilności w strefie euro może spowodować dalszy wzrost rentowności obligacji, co zwiększy zainteresowanie nieruchomościami, które postrzegane są jako stabilne aktywa oferujące wyższe zyski i potencjał wzrostu.
Najemcy będą poszukiwać obiektów, które będą stanowić wartość dodaną w prowadzonej przez nich działalności. Inwestorzy mogą odnieść sukces monitorując trendy na rynkach najmu i zwiększając wartość poprzez tworzenie efektywnej powierzchni oferowanej po przystępnej cenie”.
Źródło: Cushman & Wakefield