W jaki sposób technologie mogą wspierać środowisko?

sex videos
bigtitted milf teases before getting banged. pornxvideos247 bigtit milf blows neighbours big black cock.
hot sex videos a fat girl in red pantyhose jumps on a black rubber dick.

Żródło: Unsplash

Inteligentne technologie już dziś mogłyby znacząco wpływać na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a tym samym przyczynić się do zrównoważonego, globalnego rozwoju. Chodzi nie tylko o wykorzystanie istniejących już rozwiązań – np. w zarządzaniu komunikacją miejską, tak by ograniczyć jej emisyjność, ale także o oszczędny materiałowo i energetycznie proces, w jakim powstają elementy elektroniczne. Zrównoważony rozwój to spojrzenie z perspektywy makro – cyklu życia i wykorzystania wszystkich otaczających nas rozwiązań w jednym ekosystemie.

Rosnąca świadomość rodzi nowe oczekiwania społeczne dotyczące rozwoju dla zrównoważonej przyszłości. Działanie tej siły odczują także firmy. Dotyczy to wszystkich branż z branżą monitoringu wizyjnego włącznie – bo wykorzystanie systemów monitoringu może znacząco wspomóc redukcję emisji CO2. Przykład komunikacji miejskiej dobrze to ilustruje – technologie monitoringu rejestrują i optymalizują ruch w miastach – włącznie z parkowaniem aut osobowych. Puste przejazdy czy kumulacja godzin szczytu to dodatkowe obciążenie zbędną emisją CO2. Na mniejszą skalę poszczególne możliwości systemów wizyjnych już teraz funkcjonują i aktywnie wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia i upłynnienie ruchu, przykładowo rozwiązania wspierające zarządzanie miejscami parkingowymi. Integrowanie tych rozwiązań to tylko kwestia czasu. A przykładowa funkcja to tylko jedna z możliwości wykorzystania monitoringu w oszczędzaniu energii i zmniejszaniu emisji CO2.

Spojrzenie na zużycie energii

Technologie cyfrowe napędzane są, podobnie jak urządzenia na których pracują, energią elektryczną. Dla przykładu – w systemach monitoringu, jak wskazują analizy, najwięcej energii zużywa kamera tj. ok 60-80% w cyklu życia produktu. To zapotrzebowanie można jednak zredukować: np. wykorzystując najnowocześniejsze technologie takie jak light-optimizing. Daje ona wyraziste kolory i dowodową jakość obrazu nawet gdy scena jest niemal ciemna. W praktyce oznacza to, że cały monitorowany teren nie musi być mocno oświetlony, żeby był dobrze chroniony. Co więcej – mniej światła nocą w skali makro oznacza znacznie niższe zanieczyszczenie światłem, co dla mieszkańców miast oznacza lepszej jakości sen, a dla zwierząt i roślin – zrównoważone cykle biologiczne.

Przykładem dla ujęcia zrównoważonego rozwoju w skali makro może być kampus Rock Hill Schools – dla oszczędności energii na kampusie zastosowano blackout w nocy, dzięki czemu uzyskano znaczne zmniejszenie śladu węglowego uczelni, zaś dla bezpieczeństwa zastosowano kamery wysoce światłoczułe.

Istotne, w kontekście  efektywności środowiskowej systemów informatycznych, wydaje się oszczędne generowanie danych, które trzeba gromadzić. Centra przechowywania danych są olbrzymimi konsumentami energii elektrycznej.  

Ile danych generują urządzenia, które nas otaczają? Co dzieje się potem z tymi danymi? Dla przykładu w monitoringu wizyjnym, korzystając z wydajnej technologii kompresji wideo, można obniżyć ruch i realistycznie zmniejszyć wymaganą przestrzeń dyskową o 50-90% procent. Pozwala to znacznie zredukować koszty zakupu samych macierzy dyskowych, ale również znacząco zmniejszyć pobór energii.

Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji i przetwarzania na krawędzi

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w znacznym stopniu pozwala usprawnić procesy w skomplikowanym organizmie, jakim jest miasto. To bezpośrednio przekłada się na zwiększoną efektywność działania i racjonalne wykorzystanie zasobów. Nowoczesne kamery dzięki technologii głębokiego uczenia w analizie obrazu będą w stanie dokładnie i w czasie rzeczywistym określić np. liczbę pieszych, czekających na przystanku, wolne miejsca parkingowe, czy kolizję drogową. Dzięki temu sprzężone systemy będą w stanie sterować komunikacją miejską lub przekierować ruch samochodowy na trasę z większą płynnością przejazdu. 

Systemy analityczne mogą działać bezpośrednio w kamerach, na krawędzi sieci, dzięki temu nie ma konieczności energochłonnego i czasochłonnego przesyłania danych do tzw. central. Zrównoważony rozwój nabiera nowego wymiaru.

Cykl – długość (i jakość) życia produktu

Coraz częściej w kontekście zrównoważonego rozwoju mówi się o cyklach życia produktów – jeśli często musimy wymieniać jakieś urządzenie – przemysł jest zmuszony zużyć energię i materiały do jego produkcji, zaś stary sprzęt musi zostać zutylizowany – lub wykorzystany ponownie w produkcji. Kluczowy aspekt zrównoważonego projektowania powinien więc koncentrować się na cyklu życia danego rozwiązania i na tym, jak może ono funkcjonować w modelu cyrkularnym – w  uproszczeniu bezodpadowym. Bezpieczny dla środowiska sprzęt nie powinien też zawierać na przykład materiałów PCW (polichlorek winylu) lub potencjalnie toksycznych i rakotwórczych substancji BFR / CFR (bromowane i chlorowane środki zmniejszające palność).

Technologia już dziś sprawdza swoją własną awaryjność – systemy zarządzające inteligentnymi budynkami same podpowiadają, że czas na przegląd instalacji elektrycznej, sygnalizują „wycieki ciepła” lub awarię choćby pojedynczej żarówki w korytarzach. Technologia taka jak monitoring wizyjny wspiera każdy etap integracji coraz bardziej złożonych systemów obsługujących ludzi i działających w zrównoważony sposób. Dzięki temu możemy cieszyć się bezawaryjnymi produktami dłużej, żyjąc w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.


Konrad Badowski, Axis Communications

fuqvids.com
top xxx
crazy freshmeat voyeur for bangbus.tamil porn