Ponad 2 tys. gości – specjalistów z branży, szefów firm i architektów oraz bogaty program konferencji, paneli dyskusyjnych i pokazów – to wyróżnia pierwszą edycję targów Warsaw Build, Windows & Doors Warsaw oraz Interiors & Design Warsaw na mapie podobnych imprez w Polsce. Wystawcy już teraz mówią o sukcesie, bo odwiedzili ich głównie specjaliści branży budowlanej i wnętrzarskiej, a to właśnie najważniejsza idea targów business to business.
We wtorek 10 września o godz. 11 uroczyście otwarto pierwszą edycję Międzynarodowych Targów Sprzętu i Materiałów Budowlanych, Wyposażenia i Wykończenia Wnętrz oraz Technologii Produkcji Okien i Drzwi. Impreza odbyła się w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14.
Podczas uroczystej inauguracji gościli m.in.: Gabor Konya z ambasady Węgier, Nikolas Neve z Biura Regionu Brukseli, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego – Jacek Szer, prezes EXPO XXI – Żaneta Berus oraz Wojciech Chmielecki, zastępca dyrektora Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Na imprezę przyjechało prawie 70 wystawców z kilku europejskich krajów. Byli goście m.in.: z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Malty, Węgier, Czech oraz Polski. Imprezę odwiedziło ponad 2 tys. profesjonalistów z branży budowlanej i wykończeniowe.
Targom patronowało piętnastu partnerów merytorycznych: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Zrzeszenie Montażystów Stolarki, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, Atlas, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Creative Poland, Loughborough Universyty, Polski Związek Płytkarzy, ArtCada, Bluevision, Fibaro oraz Indesign. Właśnie ci partnerzy przygotowali bogaty program pokazów i prelekcji.
Na imprezie nie zabrakło też dziennikarzy specjalistycznych. Wydarzeniu patronowało blisko sześćdziesiąt mediów branżowych: drukowanych i elektronicznych. Frekwencja specjalistów z branży budowlanej i wnętrzarskiej najbardziej cieszyła wystawców. To właśnie główna idea targów business to business (B2B). Chodziło, żeby przyjechali właściciele innych firm, by rozmawiać w Warszawskim Centrum EXPO XXI o biznesie.
– Jesteśmy zadowoleni, bo na targach byli ludzie z branży. Uzyskaliśmy wiele kontaktów i po pierwszych rozmowach jestem przekonany, że nasza wizyta zakończy się konkretnymi zleceniami i umowami. To nasze pierwsze targi w Polsce. W ubiegłym roku weszliśmy na ten rynek – mówi Sebastian Janiak, Otto Chemie (Niemcy).
Mówi Sebastian Nowak (Duolux s.c. Poznań, Tablice ledowe, Polska): – Otrzymaliśmy wiele kontaktów. Cieszy nas, że gośćmi nie były przypadkowe osoby z ulicy. Do Warszawy przyjechaliśmy szukać kontrahentów i to się udało. Już teraz wiemy, że udział w targach zwrócił się nam finansowo, więc jesteśmy zadowoleni.
Pokazy dekarzy, płytkarzy i stolarzy
Przez trzy dni targowe goście mogli podziwiać m.in. pokazy sztuki dekarskiej, które odbywały się pod hasłem „Dobra Firma Dekarska“.
– Na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy były wykonywane m.in dachy kryte blachą w kilku technologiach oraz dachówką ceramiczną – mówi Arkadiusz Gnat z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Widzowie mogli też zobaczyć wszystkie możliwe akcesoria dachowe począwszy od okien połaciowych, poprzez rynny, folie dachowe, stopnie kominiarskie i płotki przeciwśniegowe.
Goście targów Warsaw Build oglądali również techniki kładzenia płytek ceramicznych oraz poznali tajniki mobilnego laboratorium Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Przez trzy dni imprezy specjaliści z firmy Atlas prezentowali pokazy robót z użyciem m.in: hydroizolacji, klei odkształcalniowych oraz profili tarasowych i gładzi.
W hali EXPO XXI codziennie można też było podziwiać pokazy mistrzów stolarki: – Impreza była kameralna, ale dzięki temu wszystkich udało się poznać – twierdzi Aleksandra Tęsiorowska z Zrzeszenia Montażystów Stolarki. – Świetnie udał się piknik naszych montażystów. Specjaliści dopisali, frekwencja była dobra, więc jesteśmy zadowoleni.
Design i energooszczędność
Każdy dzień targów upływał pod innym hasłem. I tak: pierwszy dzień, to design w budownictwie oraz wnętrzach. Tego dnia tłumy widzów gościły na debatach dotyczących współpracy polskich firm z designerami. W panelu brali udział goście z Niemiec.
Równie dużą liczbę gości zebrał panel przygotowany przez Grupę Krytyka Architektury. Tam młodzi architekci zastanawiali się „Czy polska architektura ma swój język?
Choć temat budownictwa energooszczędnego przewijał się w czasie całej imprezy, to całkowicie był mu podporządkowany drugi dzień targów.
Z prelekcją wystąpiła prof. dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, która przedstawiła wykład nt. „Autoklawizowany Beton Komórkowy – materiał budowlany do realizacji obiektów energooszczędnych”. Ciekawą prezentację miały też Małgorzata Skonieczna i Joanna Florczak z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku. Tematem ich panelu była polska stolarka otworowa w perspektywie rynku, marek i wykonawców.
Jak energooszczędność, to nie mogło zabraknąć panelu związanego z inteligentnym budynkiem. Przedstawiciele firmy FIBARO omawiali „Istotę inteligentnego budynku”.
Próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy inteligentny budynek, to standard przyszłości, czy może już norma w dzisiejszym budownictwie?
Z kolei przedstawiciele Politechniki Krakowskiej Marcin Furtak oraz dr inż. Małgorzata Fedorczak przedstawili na przykładzie „Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego”, w jaki sposób nauka i biznes są przyszłością innowacji w budownictwie.
Trzeci dzień targów poświęcony był Warszawie jako jednemu z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie dla inwestycji komercyjnych. Tego dnia inwestorzy i deweloperzy dowiedzieli się m.in. jakich błędów nie popełnić przy budowaniu nowej siedziby.
Zdjęcia: Warsaw Build 2013