Ghelamco przystąpiło do certyfikacji WELL™ swojego najnowszego projektu – wieżowca Warsaw UNIT powstającego w biznesowym centrum Warszawy. Ma to być pierwszy wysokościowiec w Polsce z prestiżowym certyfikatem w najnowszej wersji systemu WELL v2 Core.
WELL Building Standard to wielokryterialny system certyfikacji budynków, który skupia się na komforcie przebywających w nich osób. W odróżnieniu od innych popularnych certyfikatów na rynku nieruchomości, takich jak BREEAM czy LEED, WELL bierze pod uwagę przede wszystkim te parametry, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników obiektów.
– W dzisiejszych realiach rynkowych komfortowe i przyjazne pracownikowi biuro to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru miejsca pracy, a dla pracodawców – potężne narzędzie HR-owe. Dlatego firmy, którym zależy na przyciąganiu talentów, muszą się w tej kwestii wyróżniać. Zdecydowaliśmy się na certyfikację Warsaw UNIT w systemie WELL, ponieważ jest to jedyny certyfikat na rynku, który stawia bardzo wyśrubowane wymagania w dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. – Warto również podkreślić, że Warsaw UNIT jest pierwszym w Polsce wieżowcem, który stara się o certyfikat w najnowszej wersji systemu WELL v2 Core.
Praca w zdrowym budynku jest ważna nie tylko z punktu widzenia samych pracowników, ale ma również wymierne korzyści dla pracodawców. Jak bowiem wynika z licznych przeprowadzonych badań, przekłada się ona na większą efektywność zatrudnionych (średnio o ok. 26%) oraz niższą rotację kadr (średnio o ok. 30%) i absencję chorobową (spadek o nawet 50%). Firmy mające siedziby w obiektach certyfikowanych w tym standardzie są również atrakcyjniejsze dla talentów, czyli osób o szczególnie wysokich kwalifikacjach – pozyskują ich dwukrotnie więcej niż konkurencja.
Certyfikacja WELL jest skomplikowanym i długotrwałym procesem, prowadzonym indywidualnie dla każdego obiektu, dlatego otrzymanie certyfikatu na wysokim poziomie jest dużym wyzwaniem. Ma on ponad sto głównych kryteriów oceny i setki wymogów, które zakresem obejmują niemal wszystkie aspekty związane z funkcjonowaniem budynku i korzystaniem z niego. Przyporządkowane są one do 10 kategorii: Powietrze, Woda, Odżywianie, Światło, Ruch, Komfort termiczny, Akustyka, Materiały, Umysł oraz Społeczność. Co istotne, wymogi muszą być wdrożone w życie i stale praktykowane. Dlatego aby nie stracić certyfikatu co 3 lata dokonywane są kontrole certyfikowanych obiektów. Oceną zajmują się przedstawiciele International WELL Building Institute™ (IWBI), którzy dokonują niezbędnych pomiarów, weryfikują dokumentację, a także przeprowadzają wizję lokalną. Budynek musi też pomyślnie przejść fazę testów jakości środowiska wewnętrznego: powietrza, wody, poziomów hałasu, oświetlenia, jak również parametrów komfortu termicznego. To wszystko sprawia, że certyfikat cieszy się powszechnym uznaniem i ma status wiarygodnego i prestiżowego.
– WELL to przede wszystkim zbiór dobrych praktyk i rozwiązań, które wdrożone do projektu mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie budynku oraz samopoczucie przebywających w nim osób. Ta druga kwestia jest kluczowa i właśnie ze względu na nią, wspólnie z zespołem projektowym zidentyfikowaliśmy kilkadziesiąt ulepszeń, które zostały wdrożone w projektach poszczególnych branż. Ich pozytywny wpływ zostanie z łatwością zauważony przez najemców, pracowników obsługi budynku, a nawet przechodniów mijających na co dzień Warsaw UNIT. Bardzo cieszy nas fakt, że Ghelamco zdecydowało się na certyfikację w najnowszej wersji systemu WELL v2. Jest to ambitne wyzwanie, jednak jesteśmy przekonani że zespół projektowy, który niedawno zdobył nagrodę BREEAM Awards 2019 dla projektu Wronia 31, spokojnie sobie z nim poradzi – mówi Daniel Hojniak, akredytowany specjalista WELL z firmy Sweco, który koordynuje proces certyfikacji Warsaw UNIT.
O Warsaw UNIT
Warsaw UNIT powstaje w samym sercu nowego biznesowego centrum Warszawy – przy rondzie Daszyńskiego. Liczący 202 m wysokości obiekt pomieści 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach.
W bezpośrednim sąsiedztwie budynku krzyżują się najważniejsze arterie komunikacyjne i węzły przesiadkowe w mieście. W pobliżu znajduje się II linia metra, przystanki tramwajowe i autobusowe, a także stacja kolei miejskiej i podmiejskiej.
O wyjątkowości projektu będzie stanowić jego architektura, odwołująca się do modernistycznego dziedzictwa wzbogaconego nowatorskimi rozwiązaniami. Podium wieżowca pokryje kinetyczna fasada typu Dragon Skin składająca się z tysięcy ruchomych płytek. Będzie ona w widoczny sposób reagować na każdy powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury.
W parterze wieżowca przewidziano miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne dostępne z poziomu ulicy. W ramach budynku powstanie też wielopoziomowy garaż na ponad 450 samochodów, a także infrastruktura dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski.
Strategicznym najemcą Warsaw UNIT została Warta, jeden z wiodących ubezpieczycieli na polskim rynku. Firma zajmie niemal 20 tys. mkw. powierzchni biurowej. Umowę podpisano w czerwcu tego roku na okres 10 lat.
Planowane ukończenie inwestycji to początek 2021 roku.
- P. MacNaughton, J. Allen, U. Satish, J. Laurent, S. Flanigan, J. Vallarino, B. Coull, J.D. Spengler, The Impact of Working in a Green Certified Building on Cognitive Function and Health, 2016
- Urban Land Institute, The Business Case for Healthy Buildings: Insights for Early Adopters Report, 2018
- CIBSE Journal, Well ahead: Cundall applies Well Building Standard to Birmingham office, March 2018
- Urban Land Institute, The Business Case for Healthy Buildings: Insights for Early Adopters Report, 2018
Źródło: GHELAMCO POLAND