Największe targi w Polsce związane z automatyką przemysłową odbędą się w dniach 20-23 marca 2012 roku w Warszawie. Targi Automation już od 17 lat zrzeszają największych producentów, dostawców i odbiorców z zakresu automatyki przemysłowej. Targi te dają najlepszą możliwość wystawcom, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, do zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć w dziedzinach, takich jak automatyka, robotyka czy pomiary przemysłowe. Ta trzydniowa impreza jest licznie odwiedzana przez specjalistów szukających nowych rozwiązań technicznych, projektantów, jak również integratorów systemów.
W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce zauważa się duży wzrost zainteresowania targami branżowymi. W rezultacie prowadzi to do sytuacji, w której operatorzy targów decydują się na powiększenie powierzchni hal wystawienniczych. Powodem takiego działania jest znaczący wzrost przychodów firm w porównaniu do lat ubiegłych, jak również konkurencja krajów sąsiadujących. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że w roku ubiegłym odbyło się ponad 200 imprez targowych organizowanych przez członków Polskiej Izby Przemysłu Targowego. W roku 2010 odbyło się ich nieznacznie mniej. Mimo że ilość targów uległa minimalnemu zmniejszeniu, wzrosła natomiast znacząco liczba wystawców i osób odwiedzających targi. Coraz częściej widoczny jest powracający trend do kontaktów bezpośrednich. Potencjalni klienci po dość długim okresie dominacji Internetu w wymianie informacji zaczynają doceniać wartość bezpośredniej rozmowy, w szczególności jeśli chodzi o zakup bardzo drogich wyspecjalizowanych produktów.
Dobrym przykładem targów powiększających swoje powierzchnie wystawiennicze jest Warszawskie Centrum EXPO XXI, gdzie co roku odbywają się jedne z najważniejszych targów dla automatyki przemysłowej.
Na tegorocznych marcowych targach swoje innowacyjne produkty zaprezentuje 313 wystawców z całej Polski. Jest to porównywalna statystyka z rokiem ubiegłym gdzie na powierzchni 11 900 m2 i na 289 stoiskach wystawienniczych zaprezentowało się 308 wystawców. Wystawcy ci reprezentowali łącznie 780 firm z całego świata. W ciągu trzech dni oszacowano, że targi odwiedziło około 15 000 zwiedzających.
Podczas targów Automaticon przede wszystkim prezentowane są produkty i rozwiązania głównie z zakresu:
- Aparatury kontrolno-pomiarowej oraz elementów automatyki, w skład tego wchodzą: elementy systemów sterowania procesami przemysłowymi, systemy monitorowania procesów, przemysłowe sieciowe systemy komunikacyjne, przemysłowe urządzenia alarmowe, czujniki i przetworniki pomiarowe, aparatura i systemy pomiarowe, systemy wizyjne oraz elementy wykonawcze.
- Automatyzacji, w skład której wchodzą: analogowe i cyfrowe systemy sterowania procesami przemysłowymi, projektowanie systemów automatyzacji, kompletacja systemów oraz montaż i uruchamianie systemów automatyzacji.
- Robotyzacji, w skład której wchodzą: roboty przemysłowe, oprogramowanie dla robotów przemysłowych, urządzenia dla stanowisk zrobotyzowanych, komponenty, projektowanie i wykonywanie zrobotyzowanych stanowisk, gniazd i linii technologicznych, jak również systemy zapewnienia bezpieczeństwa pracy.
- Elementy hydrauliki i pneumatyki siłowej.
- Narzędzia, przyrządy i aparatura do montażu i serwisu urządzeń i systemów automatyki.
- Projektowanie i usługi konsultingowe i inne.
Przykładowo Firma Introl podczas tegorocznych targów zaprezentuje szeroką gamę produktów. Z nowości produktowych możemy spodziewać się wprowadzonego na rynek 22 lutego 2012 kalibratora MC6, którego funkcjonalność wprowadza ten produkt w nową erę w dziedzinie kalibracji obiektowej (szerszy opis produktu znajdą Państwo w dziale Produkty na końcu magazynu). Kolejnymi nowymi produktami prezentowanymi podczas targów Automaticon będą m.in.:
- nowe falowniki (przetwornice częstotliwości ) marki TECO,
- nowe czujniki zbliżeniowe oraz sygnalizatory przepływu i poziomu marki EGE,
- nowe czujniki do pomiaru temperatury w silosach zbożowych AGROLOG,
- wprowadzony na rynek z początkiem 2012 roku nowy wskaźnik procesowych SD24.
Oprócz wymienionych już nowości na stoisku wystawienniczym możemy spodziewać się także takich produktów, jak: przepływomierze bezinwazyjne do cieczy i gazów z rodziny FLUXUS, mierniki i sygnalizatory poziomu marki VEGA (np. sondy radarowe), termiczne przepływomierze do gazów marki FCI, rejestrator wideograficzny VR18, przetworniki inteligentne ciśnienia i różnicy ciśnień marki Fuji Electric, regulator PID model P91, czujniki wilgotności materiałów sypkich marki ACO Automation.
Firma Multiprojekt, podczas tegorocznej imprezy będzie prezentować przede wszystkim nowe panele operatorskie serii eMT3000 firmy WEINTEK jak również serwonapędy firmy ESTUN (szerszy opis obu produktów, znajdą Państwo po zakończonym artykule). Na stoisku będą prezentowane także serwonapędy firmy BALDOR, sterowniki PLC oraz microPLC firmy FATEK, spodziewać się również można systemów automatyki budynkowej ESEA oraz prowadnic szynowych firmy HIWIN (Stoisko J-20 w hali 3).
Na stoisku firmy Bosch Rexorth znajdującym się w hali 1 będzie można zapoznać się z ofertą produktową dla branży automatyzacji przemysłu, obejmującą systemy napędów i sterowań z wykorzystaniem komponentów z zakresu: hydrauliki, pneumatyki, napędów elektrycznych oraz precyzyjnej techniki przemieszczeń liniowych i montażu.
Tegorocznym debiutantem na targach Automaticon będzie firma Cognex. Na stoisku N3 znajdującym się w hali 4, Cognex zaprezentuje szereg swoich produktów, w tym tegoroczne nowości produktowe: system wizyjny In-Sight 7000 (szerszą informację na temat tego produktu znajdą Państwo w dziale Produkty na końcu magazynu) oraz czytnik kodów DataMan 300 (prezentowany w styczniowo/lutowym wydaniu magazynu).
Serdecznie zapraszamy Państwa również na nasze stoisko E3, które mieścić się będzie tak samo jak w roku ubiegłym w holu zaraz za rejestracją. Znajdą tam Państwo zarówno najnowsze, jak i archiwalne wydania magazynu Inteligentny Budynek oraz miesięczników Control Engineering Polska, Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych.