Energa zmodernizowała oświetlenie uliczne w gminie Sulęczyno. Wysłużone, energochłonne lampy sodowe zostały wymienione na nowoczesne oświetlenie z matrycami LED. W „perełce” Kaszub będzie jaśniej i bardziej ekologicznie. Wydatki Gminy na oświetlenie ulic znacznie się obniżą, a efektem realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej będzie zmniejszenie emisji CO2.
Spółka Energa Oświetlenie zakończyła pierwszą w tym roku modernizację oświetlenia ulicznego. W Sulęczynie i 24 okolicznych miejscowościach, położonych na terenie tej gminy, wymieniono 441 energochłonnych lamp sodowych na energooszczędne matryce LED. Prace rozpoczęły się na początku grudnia ubiegłego roku, a 21 lutego 2017 r. nastąpił odbiór inwestycji.
– Cieszy nas dobra współpraca z samorządami i otwartość na wdrażanie w gminach proekologicznego i energooszczędnego oświetlenia – mówi Piotr Meler, Prezes Energa Oświetlenie. – „Perełka” turystyczna Kaszub – Sulęczyno – wraz z ościennymi miejscowościami dołączyło do grona miejscowości oświetlanych za pomocą najnowocześniejszej technologii LED.
Nowe oświetlenie uliczne poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i turystów w gminie. Zastosowanie matryc LED pozwoli na znaczne oszczędności w budżecie samorządami związane ze zużyciem energii oraz będzie miało pozytywne oddziaływanie ekologiczne. To nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska.
Posiadająca liczne walory turystyczne Gmina Sulęczyno wielką wagę przywiązuje do redukcji emisji zanieczyszczeń. Z wyliczeń wynika, że dzięki LED-om Gmina znacznie zaoszczędzi na zużyciu energii. W wyniku przeprowadzonej modernizacji w całej Gminie Sulęczyno roczne oszczędności wyniosą ponad 130 MWh energii elektrycznej, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 100 ton (w tym samym okresie).
Znaczne oszczędności i korzyści dla środowiska naturalnego to nie jedyna zaleta uzyskana w wyniku przeprowadzonej modernizacji. Białe światło emitowane przez lampy LED przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz podkreśli walory krajobrazowe tego regionu.
– Redukcja emisji CO2 uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia w naszej gminie pozwala nam wypełniać założenia gminnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, a więc realizować cele wyznaczone samorządom przez ustawodawcę – mówi Bernard Grucza, Wójt Gminy Sulęczyno. – Wzrost bezpieczeństwa, znaczne oszczędności oraz poprawa estetyki to również dodatkowe korzyści dla gminy.
Nowe punkty świetlne mają niższą moc znamionową, lecz dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegają znacznej poprawie. Nowe oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy sodowe emitujące światło żółte. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawia również walory krajobrazowe.
Źródło: Energa