Precyzyjne zarządzanie instalacjami i urządzeniami w łódzkiej Bramie Miasta, możliwe między innymi dzięki zastosowaniu platformy BMSCare, wyraźnie zmniejszyło zużycie energii, wody oraz ciepła w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie realnych oszczędności finansowych, a jednocześnie zmniejszyło negatywny wpływ nieruchomości na środowisko. To kluczowy aspekt pozwalający na zarządzanie budynkiem w duchu zrównoważonego rozwoju.
– Odpowiedzialne zarządzanie budynkami to dziś zarówno obowiązek wobec środowiska naturalnego, jak i wyjście naprzeciw oczekiwaniom najemców oraz inwestorów. W ten sposób możemy wesprzeć ich w realizacji strategii ESG i w raportowaniu CSRD. Po to właśnie implementujemy w naszych budynkach różnego rodzaju rozwiązania, pomagające nam oraz naszym najemcom w codziennym zarządzaniu powierzchniami biurowymi – mówi Łukasz Kwieciński, Customer Satisfaction & Property Management Director w Skanska Commercial Development Europe.
Jednym z takich narzędzi jest BMSCare. To unikalna na rynku technologia, dająca pełną wiedzę o eksploatacji budynku na różnym poziomie szczegółowości. Dzięki BMSCare, budynki Skanska udostępniają swoim najemcom informacje o zużyciu energii, niezbędne do raportowania wymaganego dyrektywą CSRD. Nowi właściciele nieruchomości wyposażonych w system BMSCare będą mogli szybko uwzględnić je w ratingu GRESB, jak również w wewnętrznych raportach ESG. Projekt powstał z myślą o szerszym wykorzystaniu danych pochodzących z systemów budynkowych. BMSCare umożliwia między innymi szybszą identyfikację nieprawidłowości w funkcjonowaniu budynku – już na etapie odbiorów lub w fazie wczesnej eksploatacji. Z kolei podczas użytkowania budynku BMSCare wskazuje nieprawidłowości w pracy urządzeń, czujników i liczników. Analizuje również, czy automatyka budynkowa działa poprawnie i dopasowuje się do aktualnych warunków w biurowcu.
Konkretne korzyści
Dane zbierane w biurowcu Brama Miasta, zrealizowanym przez Skanska w Nowym Centrum Łodzi, potwierdziły skuteczność zaimplementowanych w budynku narzędzi. Porównanie dotyczy I połowy 2023 oraz I połowy 2024 roku. W przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni wynajętej, zużycie energii elektrycznej spadło o 8% r/r, zużycie ciepła – o 9% r/r, natomiast zużycie wody było niższe aż o 17% r/r.
W 2023 roku (w okresie od stycznia do października) odnotowano poziom emisji na poziomie 1639 tCO2, a w analogicznym okresie 2024 spadły one do poziomu 1421 tCo2. Emisje CO2, wynikające tylko z pracy wentylacji sterowanej już przy wsparciu BMSCare, były o ponad dwa razy niższe niż przed wdrożeniem tego programu.
– Główną ideą implementacji w naszych budynkach narzędzi takich, jak BMSCare, jest troska o komfort ludzi przebywających w pomieszczeniach, stan środowiska naturalnego, na które oddziałuje nieruchomość, a także potrzeba optymalnego wykorzystania energii, z większym poszanowaniem zasobów naturalnych naszej planety. To wszystko bezpośrednio wiąże się z naszym strategicznym celem osiągnięcia zeroemisyjności w 2045 roku – dodaje Łukasz Kwieciński.
Oszczędzanie energii elektrycznej, a co za tym idzie – obniżenie kosztów, jest możliwe również dzięki narzędziu ESG mode. Pozwala ono lepiej zarządzać temperaturą w przestrzeniach biurowych i bierze pod uwagę, ile stopni mamy na zewnątrz. Dzięki temu, wpływa też pozytywnie na zdrowie przebywających w biurze osób.
Nie tylko energia i woda
Innym narzędziem pozwalającym na bardziej świadome zarządzanie budynkiem jest WasteTracker, inteligentny licznik, który pomaga monitorować i raportować strumienie odpadowe. Ten intuicyjny, prosty w obsłudze system pozwala na ważenie i rejestrowanie odpadów jeszcze przed umieszczeniem w budynkowych kontenerach. Każdy najemca zyskuje bezpośredni dostęp do systemu analitycznego, dzięki czemu może zrozumieć ilości wytwarzanych w firmie odpadów, a także zwizualizować generowany przez nie ślad węglowy z podziałem na frakcje. Najemcy w Bramie Miasta mogą posługiwać się tym narzędziem od listopada tego roku.