W Katowicach, w Górnośląskim Parku Przemysłowym otwarto unikatowy, pierwszy i jedyny taki w kraju, ekologiczny, energooszczędny biurowiec wyposażony w system trigeneracji. Zbudowano go dla najbardziej wymagających najemców z sektora usług biznesowych, dla firm badawczo-rozwojowych i informatycznych.
Stoi w miejscu, które jeszcze do niedawna było właściwie ponurym odludziem. Dwa kilometry od katowickiego rynku i tuż obok Alei Korfantego – jakby na to nie popatrzeć: głównej ulicy miasta, przez całe dekady straszyły pokopalniane hałdy i ruiny huty cynku i ołowiu.
Na szczęście, z dnia na dzień coraz szybciej, przemija zła sława zony na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich. Hałdy znikają, a pohutniczą ruinę rozniosły na strzępy buldożery. Odzyskaną ziemię włączono do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i założono na niej Górnośląski Park Przemysłowy. Do „zielonego biurowca” prowadzi teraz, wijąc się w postindustrialnym krajobrazie, odnowiona ulica Konduktorska…
Biurowiec będzie nosił imię Marii Goeppert-Mayer, na cześć pochodzącej z Katowic laureatki Nagrody Nobla. Patronami pozostałych trzech, które tam powstaną, także będą śląscy nobliści: Otto Stern, Kurt Alder i Konrad Bloch.
Ten pierwszy jest swego rodzaju prototypem. Jego budowa trwała 18 miesięcy. Koszt inwestycji wyniósł 39 mln zł.
– Sporządzono bardzo dokładną analizę opłacalności systemu trigeneracji. Wynika z niej, że okres zwrotu inwestycji wyniesie od 4 do 6 lat – podkreśla Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann Polska, która system dostarczyła.
Unia Europejska przygotowuje się do rewolucyjnej ekspansji „zielonego budownictwa”. Już teraz większość nowych budynków w Europie Zachodniej spełnia warunki stawiane obiektom pasywnym lub zeroenergetycznym. W Polsce, idea budownictwa energooszczędnego także zaczyna zajmować coraz ważniejsze miejsce na liście priorytetów polityki energetycznej, choć daleko nam jeszcze do osiągnięć unijnych liderów. Dlatego docenić wypada znaczenie przedsięwzięć podejmowanych przez instytucje, które popularyzują i realizują idee zrównoważonego budownictwa. Jedną z nich jest pierwszy w Polsce, katowicki Klaster Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, który powstał w 2008 r. z inicjatywy GPP.
– Gdy go zakładaliśmy, na krajowym rynku istniało niewiele przedsiębiorstw, które byłyby gotowe podjąć się prac projektowych i wykonawczych przy realizacji inwestycji takiej jak energooszczędny budynek biurowy – mówi Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego. – Wiedzą, którą już zdobyliśmy i jeszcze zdobędziemy, wznosząc i eksploatując kolejne budynki, które powstaną na terenie Parku, chcemy podzielić się z wszystkimi, którzy zainteresowani są zrównoważonym i energooszczędnym budownictwem.
Źródło: www.wnp.pl