Systemy automatyki budynków niemal zawsze są instalowane wraz z zasilaniem bezprzerwowym. W pewnych przypadkach, jak systemy alarmowe czy wentylacja, to wręcz konieczność, zaś w innych bardziej element komfortu, czyli na przykład zapewnienie ciepłej wody w kranie, możliwość otwarcia bramy garażowej, odsłonięcie zewnętrznych żaluzji okiennych itp.
Systemy zasilania gwarantowanego stosowane są do bardzo różnych celów, w zależności od preferencji użytkownika. Oczywiście nie może ich zabraknąć jako alternatywnego źródła energii w przypadku systemów alarmowych, monitoringu i kontroli dostępu. Często stosowane są po to, aby zapewnić awaryjne oświetlenie. Mogą jednak również podtrzymywać pracę centrów sterowania, klimatyzacji, wentylacji, pieców C.O., pomp wodnych, rolet, bram garażowych i innych. Z doświadczenia IQ Project Comfort wynika, że każdy projekt wymaga indywidualnych uzgodnień z użytkownikiem i zwykle nieco różni się od pozostałych. Nasza firma przeprowadza rocznie od 8 do 10 takich wdrożeń. Specjalizuje się w automatyce budynków mieszkalnych, przede wszystkim willi i rezydencji o powierzchni od 300 do 2000 metrów kwadratowych.
Dobór odpowiedniego zasilacza
Liczba i rodzaj wykorzystywanych UPS-ów zależy od wielkości budynku oraz ilości chronionych urządzeń. W tym celu można zastosować jeden duży UPS lub kilka mniejszych jednostek. Przykładowo, w willi o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych wystarczy zasilacz EVER Powerline o mocy 20 kVA, aby zapewnić awaryjne oświetlenie i działanie domowych urządzeń elektrycznych na 5 do 8 godzin. Do zasilania poszczególnych elementów domowej automatyki IQ Project Comfort stosuje także mniejsze UPS-y EVER o mocy 2 kVA, 5 kVA lub 10 kVA. Na przykład do podtrzymywania pracy rozdzielni teletechnicznej zwykle wystarczy zasilacz EVER Sinline o mocy 1200, 1600 lub 2000 VA. W razie potrzeby wykorzystywane są oczywiście bardziej wydajne modele.
W przypadku mniejszych jednostek polecamy użytkownikom kupno agregatu, co oczywiście wydłuża czas podtrzymania zasilania przez dowolnie długi okres (jedynym ogranicznikiem jest w tym przypadku paliwo). Można przy tym w taki sposób ustawić działanie zasilania gwarantowanego, aby agregat nie włączał się, gdy nikogo nie ma w budynku. Stanowi to zabezpieczenie przed niepotrzebnym zużyciem paliwa. System sterowania zasilaniem gwarantowanym współpracuje również z systemem alarmowym. Jeśli układ alarmowy jest uzbrojony, agregat nie zostanie włączony. Agregaty, które współpracują z zasilaczami UPS, stosowane są także do podtrzymywania pracy pomp ciepła i pieców C.O.
Bezpieczne biuro
Zasilanie bezprzerwowe stosowane jest oczywiście również w największych budynkach, do jakich należy zaliczyć nowoczesne biurowce. W tym przypadku, poza zwykłym alarmem, układy zasilania gwarantowanego EVER podtrzymują także w razie potrzeby działanie takich instalacji, jak: systemy wykrywania ognia, gaszenia pożaru, oddymiania, czy też wykrywania tlenku węgla. Nie może ich zabraknąć także w przypadku wind. Generator o właściwej mocy zadba, aby w czasie awarii zasilania sieciowego windy dowiozły pasażerów na miejsce, a następnie pojechały na ustalone piętro, na którym będą stały z otwartymi drzwiami w oczekiwaniu na przywrócenie napięcia sieciowego o prawidłowych, wymaganych normatywnie parametrach.
O tym, jak ważną rolę może pełnić zasilanie awaryjne w budynkach, świadczą zapowiedzi projektantów nowej siedziby firmy Apple. Otóż nowe, ogromne biuro producenta z Cupertino – przypominające statek kosmiczny – będzie dysponować własną elektrownią. W razie potrzeby Apple zamierza nawet umożliwić miastu korzystanie z zasilania awaryjnego. Energię niezbędną do zapewnienia zasilania elektrycznego, system ma czerpać między innymi z gazu ziemnego lub źródeł energii odnawialnej. To może być nowe osiągnięcie w światowym segmencie zasilania bezprzerwowego w inteligentnych budynkach.
Autor: Jakub Bigaj, Automatyk, IQ Project Comfort