W Katowicach powstaje pierwszy w Polsce w pełni pasywny budynek, który stanie się nową siedzibą Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, skupionego na rozwoju energooszczędnych technologii.
Otwarcie biurowca zużywającego do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii w porównaniu do tradycyjnych budynków nastąpi już w styczniu 2014 r.
Budynek pasywny oparty będzie na ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach. Jego bryła została zaprojektowana tak, aby wyeliminować niepotrzebne straty ciepła. W celu pozyskania jak największej ilości światła dziennego pomieszczenia biurowe przewidziano w obwodzie budynku. Dopływ naturalnego światła zapewni również atrialny układ ciągów komunikacyjnych z przeszkleniem w centrum obiektu. Budynek pozbawiony będzie tradycyjnych systemów grzewczych i chłodzących. Zostanie wyposażony w zewnętrzne żaluzje chroniące przed przegrzaniem pomieszczeń w lecie. Natomiast ponadstandardowa izolacja ścian, stropu i podłogi oraz potrójne okna pasywne, o niskim współczynniku przenikania ciepła, będą chroniły go przed utratą ciepła w zimie.
Na 7,5 tys. metrach kwadratowych obiektu znajdą się pomieszczenia przeznaczone na laboratoria. Udostępniany będzie sprzęt: urządzenia pomiarowe i atestujące, inne urządzenia wdrożeniowe, oprogramowanie specjalistyczne i sprzęt komputerowy.
Na chwilę obecną w Parku znajduje się już laboratorium tzw. sztucznego słońca, służące do badania kolektorów słonecznych, a wkrótce także ogniw fotowoltaicznych. Jest również pracownia badania nowoczesnych pieców na węgiel i pelet oraz pomp ciepła. Budynek pasywny ma być uzupełnieniem tego zaplecza.
Znajdzie się tam laboratorium mobilnych urządzeń do termomonitoringu budynków z kamerami termowizyjnymi i aparaturą do badania szczelności obiektów oraz urządzenia do pomiaru i oszczędzania zużycia prądu. Będzie także laboratorium do oceny materiałów budowlanych pod kątem ich odporności na działanie warunków zewnętrznych – deszczu, mrozu czy skoków temperatury.
Możliwe będzie również badanie materiałów pod kątem ich trwałości wobec upływającego czasu. Przyspieszenie procesu starzenia się materiałów jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych, w tzw. komorach starzenia. Powstaje też laboratorium inteligentnych sieci energetycznych oraz centrum zarządzania system energetycznym całego Parku. Uzupełnieniem całości będzie laboratorium informatyczne z centrum przetwarzania danych.
W biurowcu będą też pomieszczenia wystawiennicze, administracyjno-techni-czne oraz sale konferencyjno-szkoleniowe. W budynku znajdą się również siedziby innowacyjnych firm, prowadzących działalność związaną z szeroko rozumianą energooszczędnością, np. przedsiębiorstwa sektora informatycznego budujące systemy wspierające poszanowanie energii, firmy z dziedziny automatyki, elektroniki, odnawialnych źródeł energii itp.
Biurowiec ma docelowo stać się swego rodzaju „energetyczną wyspą” posiadającą własne podwójne zasilanie oraz generatory prądu i ciepła. Będzie on w pełni samowystarczalny energetycznie. Do funkcjonowania nie potrzebuje energii pochodzącej z zewnątrz. W ten sposób będzie ona dostarczana jedynie do zasilenia urządzeń, które się w nim znajdą. W przypadku awarii energię dostarczy generator, dzięki czemu nie zostanie przerwana ciągłość pracy wszystkich urządzeń.
Budowa jest prowadzona w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” realizowanego w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.