Inteligentne systemy sterowania budynkiem

sex videos
bigtitted milf teases before getting banged. pornxvideos247 bigtit milf blows neighbours big black cock.
hot sex videos a fat girl in red pantyhose jumps on a black rubber dick.

Każdy nowoczesny dom wyposażony jest w wiele systemów, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Czasy, w których w pokoju wisiała tylko jedna lampa, a salon można było rozpoznać po dwóch dodatkowych kinkietach na ścianie, odeszły już do lamusa.

Dziś każdy nowoczesny dom wyposażony jest w wiele sekcji oświetlenia, systemy zasłaniania okien, urządzenia alarmowe, zaawansowane sterowniki do ogrzewania i wiele, wiele innych urządzeń związanych z instalacją elektryczną. Inteligentne systemy sterowania domem integrują pracę większości tych urządzeń. Dzięki takim rozwiązaniom obsługa całego budynku może sprowadzać się do prostego klikania w ikonki na telefonie.

Na rynku występują dwa główne typy inteligentnych instalacji. Można je podzielić na przewodowe, przeznaczone do obiektów budowanych lub remontowanych, oraz bezprzewodowe, do budynków wykończonych. Każda z nich ma swoje zalety i wady.

Instalacje przewodowe wiążą się z większym okablowaniem, natomiast ich zdecydowanym plusem jest możliwość integracji praktycznie wszystkich urządzeń elektrycznych. Zapewniają stabilne połączenia oraz szybką i pewną komunikację pomiędzy urządzeniami wewnątrz budynku.

Instalacje bezprzewodowe to idealne rozwiązanie dla budynków, w których rozbudowa istniejącego okablowania nie jest już możliwa. Funkcje takich systemów są jednak mocno ograniczone. Ich zastosowanie często sprowadza się do sterowania oświetleniem, roletami i ogólną temperaturą w niewielkim mieszkaniu. Bezprzewodowość często okazuje się zawodna. Zdarza się, że duże skupienie sieci Wi-Fi i innych bezprzewodowych urządzeń zakłóca komunikację i czas wymiany informacji pomiędzy pilotem a urządzeniami wydłuża się. Należy też pamiętać, że za pomocą bezprzewodowego sterowania nie da się zapalić lampy, dlatego przewód jednak jest potrzebny.

Koszty instalacji

Inteligentne instalacje często kojarzą się z wysoką ceną. Rzeczywiście. Najbardziej rozpoznawalne są drogie, zachodnie produkty, które za granicą cieszą się uznaniem ze względu na długą obecność na rynku. Ale cena, na którą składają się urządzenia wykonawcze, kontrolery oraz montaż, często może sięgnąć nawet 100 tys. zł w przypadku klasycznego budynku jednorodzinnego.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów, w tym również urządzenia rodzimej produkcji. Ich cena staje się realną propozycją dla inwestora.

Inteligentna instalacja to nie tylko sterowanie za pomocą jednego pilota. Może ona również wykonywać automatycznie za domowników wiele czynności związanych z obsługą domu. Należy pamiętać, że jej najważniejszym plusem jest centralne sterowanie praktycznie każdą funkcją budynku. Konfiguracja zachowania budynku właściwie zależy tylko od fantazji i potrzeb jego mieszkańców.

Inwestor powinien być świadomy, że wysokie koszty generują drogie, kolorowe ekrany dotykowe pełniące funkcję generalnych sterowników. W większości systemów nie są one niezbędnym składnikiem, należy też pamiętać, że ich obsługa często wymaga konkretnej wiedzy od użytkownika. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się tradycyjne włączniki ścienne. Poprzez zintegrowanie ich z systemem inteligentnego domu można również za ich pośrednictwem wywoływać skomplikowane scenariusze, a przy tym zachować intuicyjność i prostotę obsługi.

Wybierając się do pracy, włącznikiem umieszczonym przy drzwiach, przekazujemy sygnał do systemu, że wychodzimy. To spowoduje wyłączenie wszystkich zapalonych rano świateł, opuszczenie rolet, uruchomienie alarmu, odcięcie prądu w gniazdach, obniżenie temperatury w całym domu oraz otwarcie bramy garażowej i wjazdowej. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale również gwarancja, że wszystkie czynności, które przed wyjściem z domu trzeba wykonać, zostały automatycznie zrealizowane przez nasz dom. Z pewnością eliminacja czynnika ludzkiego przyczyni się również do oszczędności w zużyciu prądu oraz do zwiększenia bezpieczeństwa.

Inteligentne instalacje zapewniają również możliwość zdalnego zarządzania budynkiem. Na przykład przebywając na wakacjach, możemy za pomocą telefonu wpuścić do domu teściową, która przyszła podlać kwiaty. Rozbroimy alarm, odsłonimy rolety. Po wizycie wszystko możemy cofnąć do poprzedniego stanu. Dzień przed powrotem do domu możemy podwyższyć temperaturę, aby wrócić do ciepłego, nagrzanego domu.

Podsumowanie

Niestety, mimo wszystkich plusów, jakie płyną z ich zastosowania, inteligentne instalacje w Polsce nie cieszą się dużą popularnością. Jest to skutek braku odpowiedniej wiedzy wśród inwestorów oraz skojarzenia związane z dużymi kosztami, kilometrami kabli, obawami o usterkowość.

Warto pamiętać, że o inteligencji naszego budynku nie świadczy wyłącznie rodzaj zastosowanego systemu, ale głównie umiejętności, doświadczenie i wiedza instalatora oraz ogólna koncepcja sterowania. Bardzo prawdopodobne, że precyzyjnie dobrane urządzenia realizujące nasze potrzeby okażą się w zasięgu naszego portfela, a ich zakup znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo podczas każdego dnia spędzonego w domu.

Autor: Marcin Majewski, www.HOMIQ.com

fuqvids.com
top xxx
crazy freshmeat voyeur for bangbus.tamil porn