Wiele firm polega na ulepszeniach cyfrowych, by zachować konkurencyjność. Jedynie branża budowlana wciąż się waha. Ale i tu jest wiele innowacji, w które warto zainwestować. Sprzedaż starych maszyn budowlanych tworzy niezbędny kapitał.
Pomimo pandemii, branża budowlana mogła spojrzeć wstecz na dwa mocne lata. Wiele zamówień doprowadziło do prawdziwego boomu w branży i sprawiło, że firmy z optymizmem patrzyły w przyszłość. Jednak wydaje się, że napięcia polityczne, niedobory surowców i inflacja położyły kres wzrostowi. Wskaźnik oczekiwań Instytutu Ifo, który mierzy klimat biznesowy w Niemczech, po raz pierwszy od lat znacząco spadł. Zamówienia maleją, a konkurencja między firmami jest coraz ostrzejsza. Ale jak utrzymać się na rynku?
Inwestuj w przyszłość
Dzięki modernizacji własnego zakładu możliwe jest zachowanie konkurencyjności i napędzanie cyfrowej rewolucji w branży. To, co wiele firm z branży obróbki metali czy drzewna już wdraża, w branży budowlanej wydaje się zostać spotykane z niechęcią. Wielu brakuje strategii digitalizacji własnego biznesu lub wzbrania się przed jej wdrożeniem. Ponieważ aktualizacja o nowe oprogramowanie lub nowe technologie oznacza początkowo koszty i wysiłek.
Niemniej jednak zmiana ustalonej technologii maszyn budowlanych na postęp cyfrowy jest konieczna – ponieważ nie tylko usprawnia ona proces budowy, ale także umożliwia sprostanie rosnącym wymaganiom rozwoju miast nie tylko w teraźniejszości, ale i przyszłości. Dzieje się tak dlatego, że rosną oczekiwania dotyczące ochrony środowiska i jakości życia, a modernizacja branży budowlanej idzie w parze z nowoczesnymi, zrównoważonymi projektami.
Od nowego oprogramowania po zaawansowane technologicznie roboty
Punkty wstępne w nowoczesnym budownictwie są wielorakie. Nowe technologie, takie jak oprogramowanie do zarządzania i analityki, blockchain, modelowanie 3D i AI, mogą rozwiązać różne kwestie: Na przykład w planowaniu projektu i potrzebnych materiałów, szybszej realizacji lub w usprawnieniu przepływu pracy i współpracy na budowie. Używane prawidłowo, procesy mogą być usprawnione, a zasoby zaoszczędzone, co zmniejsza koszty dla klienta. Wzrasta atrakcyjność przedsiębiorstwa przy udzielaniu zamówień.
Na samej budowie również istnieją technologie, które mogą uprościć i uzupełnić procesy. Drony mogą pomóc w pilnowaniu dużych placów budowy. Dzięki skanerom laserowym można precyzyjnie zmierzyć otoczenie, a dzięki okularom VR dokonać cyfrowej projekcji budynków w ich przyszłej lokalizacji.
Jedną z modernizacji, która już dawno stała się standardem, ale może stanowić warty dodatek również w branży budowlanej, jest zastosowanie robotów. Pracują one precyzyjnie, szybko i mogą stanowić rozwiązanie problemu niedoboru fachowych umiejętności.