Ponad miliard złotych zainwestuje RWE Stoen Operator w latach 2011 – 2015 w warszawską sieć elektroenergetyczną. Spółka prognozuje, że o ok. 30 proc. zwiększy się zapotrzebowanie stolicy na moc w ciągu najbliższych 20 lat.
W latach 2011-2015 RWE Stoen Operator planuje przeznaczyć na inwestycje 1 miliard 95 milionów złotych. W samym 2011 roku suma przeznaczona na inwestycje sięgnie 198 milionów zł. Są to kwoty uzgodnione z Urzędem Regulacji Energetyki. Po raz pierwszy przyjęto plan inwestycyjny o charakterze wieloletnim, co umożliwi efektywne i skrojone na miarę potrzeb poszczególnych dzielnic planowanie inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną.
Inwestycje w sieć związane są między innymi z przewidywanym szybkim wzrostem ludności Warszawy. Według obliczeń ekspertów, w 2020 roku liczba mieszkańców stolicy wyniesie ok. 2,1 mln osób, a po kolejnych 10 latach osiągnie 2,5 mln. Do najszybciej rozwijających się dzielnić należeć będą Wilanów (wzrost o 178 proc. w latach 2010-30) oraz Białołęka (wzrost o 130 proc.). Przyrost ludności będzie się też wiązał ze wzrostem mocy szczytowej – według obliczeń zapotrzebowanie na moc w Warszawie w ciągu najbliższych 20 lat zwiększy się o ok. 30 proc.
– Jeszcze nigdy inwestycje RWE Stoen Operator w sieć nie były tak wysokie jak w obecnym okresie. Dzięki budowie nowych stacji oraz modernizacji sieci dystrybucyjnych zapewniamy stabilne i niezakłócone dostawy prądu do nowo powstających osiedli mieszkaniowych oraz obszarów biurowych. Nowoczesna infrastruktura energetyczna jest konieczna do prawidłowego rozwoju miasta i komfortu jego mieszkańców. W związku z rozbudową dzielnicy Praga Południe i z myślą o zbliżających się Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej nasza spółka uruchomiła nową stację wysokiego napięcia Stadion, która zasilać będzie m. in. Stadion Narodowy w Warszawie. Cieszymy się, że nasze inwestycje przyczynią się do powodzenia organizacji tej wielkiej imprezy – mówi Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator.
– Warszawa potrzebuje inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne. Potrzeba takich inwestycji wynika zarówno z analiz strategicznych, jak też z doświadczeń z bieżącej współpracy. Bieżąca współpraca Miasta z operatorami systemów elektroenergetycznych w zakresie bezpieczeństwa energetycznego polega m.in. na stałej wymianie informacji o zaistniałych zakłóceniach pracy systemów, jak również pomocy odbiorcom wrażliwym, np. szpitalom w działaniach na rzecz eliminacji zakłóceń pojawiających się w systemach sieciowych – powiedział Jarosław Kochaniak, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.